Speak pipe

28.11.07

Kuchnia koreańska i przepisy Kimchi 2 x i Bulogi


Bulogi i Kimchi

Kuchnia koreańska składa się głównie z warzyw, ryb i owoców morza. Na występowanie tych, a nie innych składników ma wpływ położenie Korei na półwyspie i wilgotny klimat. Tutejsza kuchnia jest wyjątkowa dzięki zestawieniu piekielnie ostrych i jednocześnie słonych przypraw, takich jak: papryka chilli, cebula, sos sojowy, czosnek, imbir, sezam, sos sezamowy, musztarda i ocet. Najpopularniejsze mięso to wieprzowina Buldogi , którą najczęściej marynuje się w sosie sojowym. No słynne Kimchi które jest tradycyjnym daniem koreańskim składającym się z marynowanych lub kiszonych warzyw, głównie kapusty oraz papryczek chili.

Oczywiście ryż to nieodzowny składnik każdej potrawy. Z ryżu przygotowuje się też makaron i kluski. Ziemniaki traktowane są jako warzywo egzotyczne i często podawane są w małej ilości jako przystawki.

Je się oczywiście pałeczkami i łyżką. Ryżu nikt tu nie je pałeczkami, jak to myśli cała Europa. Sztućce w naszym pojęciu też są, zwłaszcza gdy zamawiasz kotleta schabowego z kapustą. Do Korei dotarła z Zachodu ta potrawa i cieszy się tu dużą popularnością.

Ciekawostką są także lody o smaku fasolki, pomidora czy kimchi. Można zjeść psie mięso lub jeszcze żywe owoce morza. Njawieksze faux pas, jakie można tu popełnić to podniesienie miski podczas jedzenia. Kreańczycy tego nie robią, w przeciwieństwie do Japończyków.

Owoców jest tu dostatek i to takich, które pierwszy raz na oczy widziałem i nie potrafię nazwać. Niestety są bardzo drogie. Z owoców, które znam z Polski to jabłko, winogrono, banan, mandarynka, granat, mango, kokos, truskawka, arbuz. Reszta jest mi obca.

Kuchnia koreańska jest zdrowa i mało kaloryczna. To dzięki temu, że nie smaży się na maśle, nie je chleba, śmietany, sera tłustych sosów. Na odchudzanie zapraszam tutaj.

Kimchi

Kimchi jest tradycyjnym daniem koreańskim składającym się z marynowanych lub kiszonych warzyw, głównie kapusty oraz papryczek chili.

Główne składniki to kapusta pekińska (albo chińska), rzodkiew japońska,ogórki) czosnek, papryka chili, cebula, marynowane krewetki lub inne owoce morza, imbir, sól oraz cukier. Najpopularniejsze kimchi (baechu kimchi) składa się z kiszonej kapusty chińskiej, jest mocno posolone i zawiera chili, imbir oraz czosnek. Istnieje wiele innych wariantów tej potrawy, często o zasięgu lokalnym oraz sezonowym, włączając w to np. kaktugi bazujące na rzodkwi, bez dodatku kapusty. Można także przyrządzać tę potrawę z innymi rodzajami kapusty, otrzymuje się wtedy danie bardziej "lekkie" i mniej pikantne.

Baechu kimchi, mimo swej obecnej popularności, powstało stosunkowo późno. Papryczki chili zostały wprowadzone do Korei (poprzez Japonię) na początku XVII w., a dopiero 200 lat później zastosowano je w przyrządzaniu kimchi. Kapusta chińska (kor. baechu) dotarła do Korei z Chin prawdopodobnie w XIX w., wcześniej stosowano miejscowe warzywa.
Dawniej przechowywano kimchi w glinianych garnkach ustawionych z dala od innych produktów i domowników (ze względu na specyficzny i intensywny aromat), częściowo zakopane w ziemi, poza budynkami. Obecnie używa się specjalnych lodówek.

Niektórzy uważają, że niewielka ilość zachorowań na SARS w Korei połączona jest z wysoką spożywalnością kimchi, ale nie ma na to jednoznacznych dowodów. prowadzono także badania nad wpływem tej potrawy na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka żołądka, oraz innych typów raka.

W Korei, kimchi jest popularną przystawką i ważnym elementem każdego posiłku, ale używane jest także jako składnik w przygotowywaniu innych potraw, takich jak kimchi jjigae (zupa kimchi) czy kimchi bokkeumbap (smażony ryż z kimchi)

Kim-chi z kapusty pekińskiej
1 główka kapusty pekińskiej
1 rzodkiew w cienkich plasterkach
0.5 główki czosnku wyciśniętego

5 cm korzenia imbiru drobno posiekany
1 pęczek cebuli dymki pociętej w 5 cm kawałki
0.5 szkl. suszonych krewetek (opcjonalnie)
Olej sezamowy do smaku
chili 1/2 Łyżka od herbaty

Solanka:
1/4 szkl. soli
Przeciąć kapustę wzdłuż na pół. Wyciąć korzeń. i pociąć w paski.Dodać sól wymieszać. Zanurzyć paski kapusty i rzodkwi wymieszać z solą Przykryć wszystko talerzem i docisnąć odważnikiem i odstawić. Po ok. 2-3 dniach wypłukać w wodzie i osączyć. .Przykryć wszystko talerzem i docisnąć odważnikiem. Za pięć dni kim-chi jest gotowa.Wtenczas Wymieszać wszystkie przyprawy chili w proszku z rzodkwią, czosnkiem, imbirem, dymką, szczypiorkiem, krewetkami.(jeżeli chcesz bardziej ostrą i kwaśną potrzymaj 9 dni ). przełożyć do słoików. Przechować w lodówce nawet do kilku miesięcy. Jest to tradycyjna potrawa koreańska, lekko kwaśna, bardzo ostra i bardzo smaczna. Pomimo, że kuchnia koreańska bardzo różni się od chińskiej, to jednak wydaje mi się, że kim-chi bardzo tu pasuje. Można ją podawać jako dodatek do każdego dania. Kim-chi to najpopularniejsza koreańska potrawa (istnieją też inne odmiany z ogórka, rzodkwi i innych warzyw), je sią je na obiad, kolację a nawet na śniadanie! Dla przeciętnego Polaka może być "nieco" za ostra, ale szybko można się przyzwyczaić, a warto bo jest super zdrowa. Jeżeli ktoś zasmakuje w kim-chi warto jest przygotowywać je w większych ilościach (np. z 2 lub 4 kapust), ponieważ gdy skończą się zapasy na następną musimy poczekać przynajmniej 5 dni.

Kim-Chi z rzodkwi
Czas przygotowania: 5 min
Czas marynowania: 5-7 dni
1 biała duża rzodkiew pocięta w cienkie Plasterki
0.5 główki czosnku wyciśniętego

5 cm korzenia imbiru drobno posiekany
1 pęczek cebuli dymki pociętej w 5 cm kawałki
0.5 szkl. suszonych krewetek (opcjonalnie)
Olej sezamowy do smaku 1 łyżka stołowa
chili 1/2v łyżka od herbaty
Solanka:
1/4 szkl. soli
Położyć kawałki rzodkwi do garnka dodać sól przykryć talerzem i przycisnąć . Po 5-7 dniach,ocedzić i opłukać kim-chi jest gotowa.Wtenczas dodać wszystkie przyprawy i wymieszać .

Grilowana wieprzowina Bulgogi
Czas przygotowania: 30 min
Czas marynowania: 20 min

Pierwsze główne danie kuchni koreańskiej na mojej stronie (wcześniej pojawiło się koreańskie kim-chi). Tradycyjne koreańskie danie jednak łagodne w smaku (kuchnia koreańska jest bardzo ostra). Jeżeli nie mamy grila elektrycznego, a jest poza sezonem grilowym, danie to można przygotować na patelni teflonowej bez dodatku tłuszczu (kładziemy mięso na patelni i smażymy na niewielkim ogniu, następnie przekładamy na drugą stronę).
500 g polędwicy wieprzowej
2 cebule dymki posiekane
4 ząbki czosnku, wyciśnięte
6 łyżek sosu sojowego
1 łyżka oleju sezamowego
1/2 łyżeczki MSG (glutaminian sodu)
szczypta pieprzu
Marynata:

3 łyżki cukru
2 łyżki wina ryżowego

1. Wieprzowinę pociąć w cienkie plasterki w poprzek włókien (najłatwiej jest to zrobić gdy jest lekko zamrożona). Następnie zmiękczyć mięso nacinając plasterki lekko czubkiem noża lub tasaka (rys 2). Pociąć plasterki w kawałki wielkości kęsa. Zalać marynatą i odstawić na 20 min.

2. Wymieszać mięso z dymką, czosnkiem, sosem sojowym, olejem sezamowym, MSG i pieprzem.

3. Grilować mięso kilka minut na grilu lub na patelni. Serwować z ryżem i kim-chi.

Proporcje: dla 3-4 osób