Speak pipe

20.3.11

W-Polsce-jest-drozej-niz-w-Niemczech Fakt

//http://www.fakt.pl/Szok-W-Polsce-jest-drozej-niz-w-Niemczech-,artykuly,98069,1.html
Świat ogarnęła drożyzna, zwłaszcza szaleją ceny żywności, ale trudno się oprzeć wrażeniu, że w Polsce to szaleństwo jest jakby większe. Fakt porównał ceny w niemieckich i polskich supermarketach - wnioski są szokujące, nie dość, że nasi zachodni sąsiedzi zarabiają ponad dwa razy więcej, to jeszcze kupują taniej niż my. Eksperci mówią wprost - to wina większych podatków w naszym kraju


Średnia pensja na rękę u naszych zachodnich sąsiadów to – w przeliczeniu – około 6 tysięcy złotych, w Polsce w przybliżeniu 2,4 tysiąca złotych netto (w styczniu 2011 średnia pensja wynosiła 3,4 tys zł brutto). Z różnicami w zarobkach już się pogodziliśmy, ale dlaczego ci bogaci Niemcy mają taniej w sklepach niż my, biedniejsi Polacy?!

Fakt porównał ceny w niemieckich i polskich marketach o podobnych standardach. Porównywaliśmy te same produkty sprzedawane w opakowaniach o takiej samej lub zbliżonej pojemności. Policzyliśmy też, ile sztuk lub kilogramów danego produktu można kupić za przeciętną pensję w obu krajach. Wnioski są przykre dla polskiego konsumenta.

np. kupić 1,5 tysiąca bochenków chleba, Polak niecały tysiąc. W przypadku produktów bardziej ekskluzywnych, jak ananas w puszce, różnica jest jeszcze większa. Niemiec dostanie za pensję ponad 3 tysiące takich puszek, Polak zaledwie 650. Ale co najgorsze, porównując bezpośrednio ceny na sklepowych półkach, Niemiec kupi taniej większość towarów.

– W Niemczech wiele produktów, w tym żywności, jest tańszych, bo nałożony jest na nie niższy podatek VAT. W Polsce także inne podatki są wyższe, co przekłada się na wyższe ceny wielu produktów i usług – tłumaczy Andrzej Sadowski, wiceszef Centrum im. Adama Smitha.

Tymczasem polski rząd zapowiada, że jeśli sytuacja gospodarcza się nie poprawi, w przyszłym roku czeka nas kolejna podwyżka podatków.
Marek Zuber, ekonomista:
Od wielu lat postępuje proces wyrównywania się cen żywności i innych produktów pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Faktycznie jest tak, że ceny w niemieckich i polskich sklepach powoli zbliżają się do tego samego poziomu. Powodów, dla których niektóre produkty są w Niemczech tańsze, należy upatrywać w dwóch czynnikach. Po pierwsze, w Niemczech obowiązuje niższa, 19-procentowa stawka VAT. Jak również inne podatki, takie jak na przykład akcyza są niższe. Drugim ważnym czynnikiem jest kurs euro, po jakim w Polsce sprzedawany jest niemiecki produkt. Jeżeli niemiecki producent ustali, że produkt ma być sprzedawany po kursie 4,3 złotego za euro, to w przypadku umocnienia się złotówki do poziomu 3,98 za euro, cena tego produktu będzie w sztuczny sposób zawyżona. Będzie też drożej niż w Niemczech.