Speak pipe

3.5.11

Odchudzasz się? Papryka może ci pomóc!

PAP, "Nauka w Polsce", eska28.04.2011 aktualizacja: 2011-04-28 16:50 . Nie tylko kapsaicyna zawarta w papryce sprzyja odchudzaniu. Sam ostry smak też ma znaczenie Shutterstock Ma poprawiać przemianę materii oraz obniżać apetyt na dania tłuste, słone i słodkie, czyli po papryce hamburgery, czipsy i batony już ci niestraszne. Pod warunkiem, że to Cayenne.
Plusy opalaniaJak wzmocnić słabą płećNa męską płodność wpływ mają... kościZ badań zespołu prof. Richarda Mattesa z Purdue University w USA wynika, że niewielkie ilości suszonej, mielonej papryki cayenne (przyprawa nazywana też pieprzem cayenne, pieprzem kajeńskim) skutecznie powściągają apetyt. Największe efekty obserwowane są u osób, które nie są przyzwyczajone do tej ostrej przyprawy.

Od dawna było wiadomo, że kapsaicyna, alkaloid, która nadaje papryce jej ostry smak, może zmniejszyć głód i przyspieszyć spalanie kalorii. Jednak wierzono, że znaczenie mają tak duże dawki tej substancji, że przeciętny człowiek nie byłby w stanie tego znieść. Profesor Mattes postanowił więc zbadać skuteczność cayenne w rozsądnej dawce, czyli takiej, co twarzy nie wykręci i pozwoli w ogóle cokolwiek zjeść.

Badano osobno miłośników przyprawy i jej zagorzałych wrogów (takich "z góry", co to nie próbowali, a wiedzą, że nie lubią). Osoby nieprzyzwyczajone do papryki wolały zadowolić się dawką 0,3 grama przyprawy, podczas gdy koneserzy mocnych doznań potrzebowali 1,8 grama.

U wszystkich badanych pod wpływem papryki podnosiła się temperatura wewnętrzna ciała i przyspieszała przemiana materii. Wprzypadku osób, które wcześniej nie stosowały tej papryki malał również apetyt.Według naukowców, niecodzienny bodziec działa najsilniej i może tracić na skuteczności w miarę przyzwyczajania. Skuteczną dietę w oparciu o przyprawę trzeba tworzyć z uwzględnieniem tej wiedzy. Papryki w proszku nie ma sensu zamieniać na kapsułkę z kapsaicyną, gdyż neutralizowanie smaku ograniczy skuteczność. Profesor Mattes wierzy, że z pomocą papryki uda się zahamować epidemię otyłości w Ameryce. Pod warunkiem, że przyprawa stworzy mocne trio z aktywnością fizyczną i zmianą nawyków żywieniowych.