Speak pipe

15.10.07

Władziu Liberace -Najsłynniejszy i najbogatszy Polski artysta estradowy w USA


Więcej jego zdjęć

Liberace wywarł bardzo wielki wpływ zwłaszcza na amerykańską kulturę popularną. Wzorowali się na nim Little Richard, James Brown i Elton John. Liberace zawsze podkreślał swe polskie pochodzenie.

Poznałem go w Lipcu 1965 roku Milwaukee,Wi na jednym z przyjęć u mojej cioci Zosi Janiszewskiej i jej męża Casimira emigrantów z Polski którzy dorobili się wielkiego majątku w USA www.supdie.com .Luau to znaczy w stylu Hawajskim wszyscy nosili najszyjniki z kwiatów a mężczyźni czasem nosili słomianne kapelusze i mieli na sobie hawajskie koszule w tle grała muzyka Hawajska.Ciocia i wujek byli oni fundatorami pierwszej orkiestry symfonicznej w Milwaukee a jeden z ich synów Edddie był śpiewakiem operowym który miał swój debiut w Carnegie Hall w Nowym Jorku.Zresztą cała moja rodzina po stronie Polskiej i amerykańskiej była bardzo muzykalna,w moim domu mieliśmy aż dwa pianina.Jedna z moich kuzynek Connie Janiszewski jest też słynna śpiewaczką muzyki pop w Las V egasPrzypominam sobie że Liberace grał on u niej na białym Steinway,kiedy dowiedział się że przez 7 lat pobierałem lekcje pianina w Poznaniu,to w pewnym momencie poprosił mnie żebym również zagrał.Już nie pamiętam dokładnie ale myślę że był to Polonez Chopina G dur ,który miałem bardzo dobrze opanowany. Nigdy w życiu nie wiedziałem tak ekstrawaganckiego faceta.Przyjechał na przyjęcie w beżowym Lincolnie,miał na sobie białe ubranie i mnóstwo diamentowych sygnetów.Nigdy w życiu nie widziałem tak udekorowanego faceta. Zobacz Iiberace Museum

Władziu Valentino Liberace, znany pod pseudonimem scenicznym Liberace , (ur. 16 maja 1919 w West Allis, Wisconsin, zm. 4 lutego 1987 w Palm Springs, Kalifornia), amerykański artysta estradowy pochodzenia polsko-włoskiego (ojciec Włoch, matka Polka). Utalentowany ale bardzo ekscentryczny pianista i showman, znany przede wszystkim z ekstrawaganckich kostiumów, biżuterii oraz nieco kiczowatej oprawy swych występów, podczas których na swym fortepianie zawsze stawiał świecznik, na scenę często wjeżdżał eksluzywnym samochodem.

Rodzinny nagrobek Liberace na cmentarzu Forest Lawn w Burbank.Urodzony w rodzinie muzyków (ojciec trębacz, matka pianistka), Wladziu przejawiał talent muzyczny od najmłodszych lat. Mały Liberace już jako dziesięciolatek występował przed publicznością w teatrach i salach koncertowych, grając utwory muzyki popularnej. Dzięki ojcu otrzymał solidne wykształcenie klasyczne, od 14-tego roku życia ucząc się pod kierunkiem pianistki Florence Kelly. Wtedy też zadebiutował jako solista grając z Chicagowską Orkiestrą Symfoniczną. Na początku kariery pomógł mu Ignacy Jan Paderewski (za jego radą zostawił sobie tylko nazwisko jako imię sceniczne). Pod koniec lat trzydziestych zdecydował się porzucić karierę pianisty klasycznego i wybrał występy estradowe. Grał utwory, które najbardziej podobały się publiczności - transkrypcje przebojów muzyki klasycznej oraz popularne piosenki. Od lat pięćdziesiątych miał własny program w telewizji, występował także w Las Vegas. Stał się jednym z najlepiej zarabiających artystów w USA (z tego powodu znalazł się w Księdze Guinessa). Zdobył wielką popularność (istniało 160 oficjalnych fanklubów Liberace), ma swoją gwiazdę na hollywodzkim chodniku sławy. Tylko w 1953 r. sprzedał 2 miliony płyt. Grał epizodyczne role w serialach (m.in. Kojak i Batman), był także gwiazdą jednego z odcinków The Muppet Show.

Tajemnicą poliszynela był ukrywany przed światem homoseksualizm Liberace. Widoczne natomiast było przywiązanie do matki. Zmarł na AIDS.


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

each timе i used to rеaԁ smaller postѕ that as well
clеaг theіr motiνe, anԁ that iѕ
alѕo happеning with this article ωhich I am rеаding now.


mу wеb blog: obrazki