Speak pipe

21.7.10

Zupy

Rosół wołowo drobiowy-zacznij gotować w zimnej wodzie,bez soli,włóż obrumienione mięso skrzydełek ½ skrzydełek ½ pokrojonych ogonów wołowych 1kg mięsa na 4 l wody.Kiedy zagotuje się zmniejsz ogień na miganie i zbierz szumowiny.1 godz przed podaniem wrzuć umyte warzywa pokrojone w duże kawałki-w ten sposób będziesz miał warzywa na sałatkę lub warzywa al dente na zupę.

Gdy ugotowany z buraków barszcz stracił kolor i wygląda mało apetycznie, zagotowujemy go, zestawiamy z ognia i wrzucamy surowy, obrany i ponacinany głęboko w cienkie płatki surowy burak. Po 2-3 godzinach barszcz odzyska kolor. Przed podaniem silnie go podgrzewamy, ale nie gotujemy.

Krupnik najlepiej posolić po ugotowaniu, wtedy nie ściemnieje.

Rosół jest najsmaczniejszy wtedy, gdy gotujemy go z trzech rodzajów mięs. Może to być np. kawałek kury, gicz cielęca, szponder.

Zbyt wodnistą zupę możemy zagęścić, dodając do niej trochę puree ziemniaczanego z torebki lub surowy starty ziemniak. Smak zupy nie zmieni się.

Zupa jarzynowa będzie bardziej zawiesista, jeśli zagęścimy ją zmiksowanymi gotowanymi jarzynami.

Zupę solimy pod sam koniec gotowania, kiedy wszystkie składniki są już miękkie. Jeżeli zrobimy to za wcześnie, możemy zupę przesolić; sól pozostanie bowiem w wywarze, a warzywa, zbyt twarde, nie wchłoną soli i pozostaną bez smaku.

Zupy i rosoły gotowane na mięsie możemy odtłuścić wrzucając do gorącej zupy 3-4 kostki lodu. Gdy tłuszcz osadzi się wokół lodu, kostki wyjmujemy łyżką cedzakową.

Zupy oraz dania jednogarnkowe zyskują na smaku, jeśli gotować je będziemy z dodatkiem żółtego sera (powinien to być mały, mocno obeschnięty kawałek. Przed podaniem potrawy wyjąć ser z zupy.

Brak komentarzy: