MOJĄ PASJĄ JEST JEDZENIE.Zwiedziłem ponad 30 krajów .Nie tylko wiem,jak potrawy smakują,ale też wiem w jaki sposób są przyrządzane.Wszędzie uczę się gotowania.I uczę jak przyrządzać i marketing żywności.W Pl MY PASSION IS FOOD.I visted 30+ countries-learning about food and it's preparation .I teach others about world food not only I know how it taste , but how to prepare it, and how to market it.Wherever I travel I take cooking lessons.Lived in USA -35 yrs.
Speak pipe
29.7.11
3 mity o mikrofalówce
Posądza się je o to, że przygotowywana w nich żywność może zaszkodzić zdrowiu. Niesłusznie! Poznaj 3 najpopularniejsze mity dotyczące kuchenek mikrofalowych.
Mikrofale to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali pomiędzy podczerwienią i falami ultrakrótkimi. Zaliczane są do fal radiowych. Są wszechobecne, bo docierają do Ziemi z przestrzeni kosmicznej jako tzw. reliktowe promieniowanie tła. Mikrofalówka to tylko jedno z licznych urządzeń, w których są wykorzystywane - emitują je np. radary i telefony komórkowe. To dzięki nim można korzystać z pilotów do sprzętu RTV, GPS-ów oraz sieci wi-fi obsługujących bezprzewodowo komputery. W kuchence mikrofalowej nie ma niczego niezwykłego czy tajemniczego - ani niebezpiecznego, jeśli tylko jest używana zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi.
MIT nr 1: jedzenie w mikrofalówce ulega napromieniowaniu.
Nic podobnego! W kuchenkach mikrofalowych wykorzystuje się fale elektromagnetyczne o długości mierzonej w centymetrach, które nie działają jonizująco. W powietrzu przemieszczają się bez przeszkód, ale pochłaniają je cząsteczki wody - w efekcie powstaje ciepło. Tak właśnie działa mikrofalówka: podgrzewa jedzenie „od środka”. Pozwala to zaoszczędzić do 20 proc. energii.
MIT nr 2: pod wpływem mikrofal w żywności powstają szkodliwe związki.
Jest dokładnie na odwrót: przygotowywanie jedzenia w kuchence mikrofalowej zapobiega tworzeniu się szkodliwych związków, jakie powstają w żywności pod wpływem pieczenia i smażenia (np. węglowodorów aromatycznych i amin heterocyklicznych działających rakotwórczo.
MIT nr 3: mikrofalówka pozbawia jedzenie cennych odżywczo składników.
Niezależnie od tego, w jaki sposób podgrzewa się żywność, proces ten zubaża ja w niektóre wrażliwe na ciepło składniki, np. witaminy, przeciwutleniacze, kwasy omega. Im krócej jednak podgrzewa się potrawę oraz im mniej używa się przy tym wody, tym straty te są mniejsze. A to właśnie jest możliwe w kuchence mikrofalowej! Dlatego posiłki przygotowywane w „mikrofali” zwykle są zasobniejsze w ww. związki odżywcze
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz