Speak pipe

4.9.11

Surówki

Surówki można robić   niemal  ze wszystkiego. Z  „włoszczyzny”, kapusty, kalafiora, brukselki, kabaczka, dyni, rzodkiewki i wszelkich innych warzyw.        Można je różnie komponować, tak jak nam podpowiada wyobraźnia. Można też dodać pieczarkę surową. Jest to jedyny grzyb, który jada się na surowo i nie zaszkodzi nawet dziecku.

Każdą  surówkę  warto  posypać  sporą  ilością  drobno  posiekanej pietruszki,  koperku,  czy   świeżych  ziół  wyhodowanych  w  domu. Natomiast kiełki  dodawane do surówek podnoszą jej wartość, uzupełniają witaminy i mikroelementy, zwłaszcza w    okresie zimowym.

Do surówke można dodawać   trochę  gotowanych     ziaren   fasoli, soczewicy,cieciorki, grochu.Można          także            dodawać orzechy i migdały.
Nie musimy przyprawiać surówek natychmiast, chyba że chcemy je skonsumować od razu. Lepiej zrobić sos i polać nim surówkę przed zjedzeniem.

Sos do surówek:
¼ szkl  oleju  najlepiej  tłoczony  na  zimno  wody  przegotowanej o połowę mniej niż oleju, 1 ząbek czosnku, sok z połówki niewielkiej cytryny,       sól,       pieprz   ziołowy            lub prawdziwy, lubczyk sproszkowany  /najlepiej  korzeń  zmielony/  ewentualnie  zioła,  np. prowansalskie, majeranek, bazylia, oregano, kumin,kminek… W zależności od własnych upodobań smakowych.
Olej  i  wodę  wymieszać,  dodać  zmiażdżony  ząbek  czosnku,  sok z cytryny, pieprz i sól w takiej ilości, by sos miał smak intensywny. Jeśli  będzie  za  słaby,  to  „rozejdzie”  się  po   surówce  i  nie  nada odpowiedniego smaku.
Sos do surówek nie musi być z czosnkiem. Nie wszyscy lubią ten smak. Można więc zrobić taki sos tylko z ziołami. I cebulą.


Brak komentarzy: