Speak pipe

3.11.11

Jaki makaron do czego? Al. Dente, Jak nadać smak makaronowi


Włosi mają prawdziwą obsesję na temat tego, jaki makaron będzie najlepszy do danego sosu. Potrafią o tym rozprawiać długie godziny i pewne połączenia wydają im się absolutnie niedopuszczalne. Nam wystarczy, że choć trochę zbliżymy się do ich tajemnic.Najlepszy makaron jest produkowany z mąki semoliny 100% durum,proszę na to zwracać uwagę przy zakupach .Polacy najczęściej uzywają makaronu jako wkładka do zupy 5 kg rocznie.Włosi używają  20 kg rocznie 


Makarony cienkie i długie
Te zupełnie cieniutkie i krótsze zwykle lądują w delikatnych zupach. Nieco bardziej masywne doskonale pasują do kremowych, lekkich sosów bez większych kawałków mięsnych czy warzywnych, ponieważ nie byłyby w stanie ich porządnie zagarnąć. Do tej grupy należą wszelkie spaghetti (wbrew pozorom to wcale nie jest jeden rodzaj makaronu), buccatini (nieco grubsze niż spaghetti z dziurką w środku) oraz wstążki.


Rurki, kolanka, świderki
Wszelkie makarony o bardziej skomplikowanych kształtach dobrze radzą sobie z sosami, w których mogą pojawiać się nawet spore kawałki rozmaitych składników. Przy takim kształcie możliwe jest bowiem dobre zagarnięcie sosu, który oblepia makaron ze wszystkich stron, chowając się w każdym zakamarku. Poza tym smak tych makaron jest bardziej wyczuwalny, dobrze równoważąc się z wyrazistymi składnikami sosów.

Kokardki, gwiazdki
Makarony płaskie o efektownych kształtach nadają się najlepiej do sałatek, w których efektownie wyglądają, a przy tym nie trzeba się martwić, czy poradzą sobie z sosem. Nie muszą, bo występują z innymi suchymi składnikami, a odrobinie sosu sałatkowego dadzą radę.

RUOTE – KÓŁKA (świetnie nadają się do zup lub sałatek
GNOCCHETTI SARDI – MUSZELKI Z SARDYNII (idealne do sosów pomidorowych i zup
FRANCESINE – MAŁE KOKARDKI (świetne do potraw na bazie śmietany, serów lub mięsa, pięknie komponują się też w zupach
AMORINI – SERPENTYNKI mogą być podawane z sosami pomidorowymi, mięsnymi lub śmietanowymi, świetnie nadają się również do zapiekanek
 FIDELINI A NIDO – GNIAZDKA (idealne do klarownych zup (jak bulion) lub lekkich sosów)

Lasagne, muszle, duże rury
Te makarony dobrze radzą sobie w zapiekaniu, można je przekładać lub wypełniać, zwijać, układać warstwami, polewać beszamelem lub sosem pomidorowym, ukrywać pomiędzy rozmaite warzywa i mięsa.


Bez względu na to, jaki makaron wybierzemy, pamiętajmy, żeby sos wymieszać z makaronem przed nałożeniem na talerz. Polewanie makaronu sosem na talerzu to polski zwyczaj, który wprawdzie efektownie wygląda, ale odbiera potrawie trochę potencjału. Najlepiej bowiem makaronowe dania smakują wtedy, gdy wszystkie składniki są ze sobą bardzo dokładnie wymieszane, a to najłatwiej zrobić na patelni lub w garnku.


Sposób na makaron al dente
Zawsze skracamy czas  gotowania który podaje producent o 2-3 minuty i próbkuj go pod koniec gotowania. Makaron al dente jest lekko twardawy, ale po przegryzieniu, nie widać już białego paska surowego ciasta.

W porównaniu do makaronu gotowanego na miękko, makaron al dente jest zdrowszy, mniej tuczący i zachowuje lepszy smak w połączeniu z sosami.
odę na makaron zawsze trzeba dobrze posolić, jeśli mamy sól morską – użyjmy jej. Makaron zawsze wrzucamy na wrzątek, nie wcześniej, a następnie mieszamy, aby się nie skleił. Wbrew obiegowym opiniom, wcale nie należy dodawać do wody oliwy – Włosi podobno nigdy tak nie robią. Lepiej jest ugotować tyle makaronu, ile akurat potrzebujemy.
Jemy go z określonymi dodatkami lub sosami, i nie zostawiamy na później – bo lepiej jest ugotować świeży. Jeśli potrzebny jest nam makaron do sałatek, lepiej skropić go oliwą już po ugotowaniu.
Spaghetti wyjmujemy z garnka za pomocą specjalnego cedzaka do tego rodzaju makaronu i przekładamy od razu na półmisek, a następnie polewamy sosem.
Inne rodzaje makaronu należy odcedzić – przelać całość na sito, położone pod strumieniem zimnej wody - redukuje ona ilość pary przy odcedzaniu i pomaga chronić twoje rury (mąka w połączeniu z gorącą wodą może je zatykać). Nie musisz szczególnie hartować makaronu i przepłukiwać go zimną wodą na sicie. Odcedź go z wody i podawaj od razu.

Jak nadać smak makaronowi
Podczas gotowania można nadać makaronowi smak, nie tylko słony
Jeśli ugotujesz makaron typu fettuccine lub penne np. z brokułami – przejdzie on aromatem warzyw. Jeśli dodasz do gotującego się makaronu kawałki buraka czerwonego – zmieni kolor.
Delikatnego aromatu makaron może nabrać, gdy dodasz do wody kilka goździków lub gwiazdy anyżkowe,papryczkę chilli ,trawę cytrynową,liście limonki kaffir  a także np. seler bądź kalarepę, lub leśne grzyby.

Brak komentarzy: