Speak pipe

5.11.07

USA Specjalności regionalne


Wołowina cieszy się szczególnym powodzeniem na środkowym zachodzie i w Teksasie, ryby i owoce morza - na Florydzie, w Luizjanie, nad zatoką Chesapeake i na północnym zachodzie nad Pacyfikiem. Stałą pozycją w tamtejszym menu są skorupiaki, np. wysoko ceniony dungeness crab (delikatniejszy i bardziej soczysty od zwykłego kraba) czy żyjący tylko w wodach Chesapeake krab o miękkiej skorupie, ostro przyprawiany i zjadany w całości. Nową Anglię warto odwiedzić dla homarów z Maine i małży, podawanych jako osobne danie bądź w zupie zwanej chowder.

Kuchnia kajuńska, która narodziła się na mokradłach Luizjany, opiera się głównie na czerwonej fasoli i ryżu, urozmaiconych rakami czy zębaczami, zawsze pikantnie przyprawionymi.

Potraw murzyńskiej kuchni Południa, zwanej soul food, właściwie nie spotyka się poza stanami południowymi. Słynne grits (kasza na gorąco z masłem) podawane na śniadanie nie jest jednak najbardziej reprezentacyjnym daniem. Do smażonego kurczaka, pieczonej wołowiny i hogjaw (świńskiego ryja) dodaje się często kapustę, specjalny rodzaj grochu, smażone bakłażany i ketmię jadalną (główny składnik kajuńskiego gumbo). Chitterlings (lub chitlins) to wyborne podroby wieprzowe. Daniom mięsnym towarzyszy zwykle chleb kukurydziany maczany w gęstym sosie. Z rybami jada się hush puppies - smażone kuleczki z kukurydzy z drobno siekaną cebulą.

Zupełnie odmienna jest kuchnia kalifornijska kładąca nacisk na zdrowie i estetykę, mająca wiele współnego z francuską nouvelle cuisine. Opiera się na teorii, że jeść należy tylko to, czego się naprawdę potrzebuje i co jest przyswajalne przez organizm. Warzywa zbiera się zanim całkowicie dojrzeją i gotuje na parze, by zachować zarówno witaminy, jak i naturalny smak. Owoce morza pochodzą z hodowli ostryg i od drobnych rybaków, a mięso, którego w ogóle je się niewiele, kupowane jest w gospodarstwach ekologicznych. Główne cechy tej kuchni to nieduże, ale bardzo estetycznie podane porcje i bardzo, bardzo wysokie ceny - pełna kolacja z winem kosztuje co najmniej 50 $ od osoby (w restauracji z obsługą).

Odmianą kuchni kalifornijskiej jest tzw. styl Santa Fe, zwany też New Mexican, również zwracający uwagę na absolutną świeżość i oryginalność składników. Ostre przyprawy przypominają o związkach pustynnego południowego zachodu z Hiszpanią i Meksykiem.

Z kolei kuchnia meksykańska tak się rozpowszechniła, szczególnie w południowej Kalifornii, że wydaje się być całkowicie rodzimym stylem kulinarnym. W Teksasie jej nieco mniej pikantną odmianą jest Tex-Mex, znana najbardziej z chili con carne z wołowiną i fasolą. Ceny Tex-Mex są przystępne, nawet pełny obiad z kilkoma drinkami rzadko kosztuje więcej niż 10 $ (nie dotyczy ekskluzywnych lokali).

Kuchnie innych narodów
Kuchnia meksykańska w USA różni się nieco od tego, co spotyka się w Meksyku. Wykorzystuje więcej świeżego mięsa i jarzyn, ale podstawowe składniki są te same: dużo ryżu i fasoli (często najpierw gotowanej, tłuczonej, a potem smażonej), rozmaite odmiany tortillas, czyli cieniutkich naleśników. W tortillas można zawijać inne składniki (burrito) i jeść ręką, lub składać, wypełniać farszem i smażyć (taco), a także zwijać, faszerować i piec w sosie (enchilada), czy wreszcie najpierw smażyć, a potem podawać z innymi potrawami na wierzchu (tostada). Do posiłków zazwyczaj serwuje się nachos (paluszki z ciasta) i gorący sos salsa. Wegetarianom poleca się chile relleno - panierowaną zieloną paprykę z serem.

Kuchni lokalnych nie sposób zliczyć. W wielu regionach rolniczych - zwłaszcza w Nevadzie - czynnych jest sporo restauracji baskijskich; w Pensylwanii własne tradycje kultywują amisze i ludność pochodzenia niemieckiego, a w Nowej Anglii funkcjonują restauracje portugalskie pamiętające jeszcze czasy połowów wielorybów.

Knajpki chińskie są wszędzie, a jedzenie jest w nich często równie tanie jak w barach meksykańskich. Restauracje japońskie, usytuowane głównie na wybrzeżach i w dużych miastach, należą do modniejszych i droższych.

Popularna jest też kuchnia włoska - pizza to danie wszechobecne w Ameryce, a inne potrawy z Włoch także zdobywają sobie coraz więcej zwolenników. Nie brak restauracji francuskich, zawsze drogich i odwiedzanych głównie przez biznesmenów, stąd rzadko spotykanych poza dużymi miastami.

W wielkich ośrodkach można skosztować dań kuchni tajskiej, koreańskiej czy indonezyjskiej, zazwyczaj tańszych niż francuskie. Restauracji hinduskich jest za to niewiele, z wyjątkiem Nowego Jorku i większych miast na wschodnim wybrzeżu i w Środkowym Zachodzie . Coraz więcej niezbyt drogich lokali hinduskich pojawia się także na południu Stanów.


Pośród takiej różnorodności kuchni narodowych można znaleźć polskie bary i restauracje, szczególnie w takich miastach jak Chicago Milwaukee czy Nowy Jork. Niestety, kuchnia polska nie cieszy się na razie szczególnym zainteresowaniem ze względu na sporą zawartość kalorii i stosunkowo małą wartość odżywczą. Może jednak jest to przede wszystkim wina braku odpowiedniej reklamy.

Brak komentarzy: