Speak pipe

15.10.09

Pro-Test: Co trzeci producent serków wiejskich oszukuje konsumentów


gazeta.pl
06-10-2009, 20:52

Według autorów testu najlepszy w teście okazał się Serek Wiejski OSM Piątnica. Co trzeci z 12 przetestowanych serków wiejskich różnych marek zawierał konserwanty chemiczne, mimo, że na opakowaniu nie było o tym ani słowa - informuje fundacja Pro-Test. Najlepszy okazał się serek wiejski z OSM Piątnica - pisze gazeta.pl.
Według badań przeprowadzonych na zlecenie fundacji Pro-Test (dawniej Świat Konsumenta) cytowanej przez gazeta.pl, czterej producenci: Mlekovita, Pilos, OSM Garwolin i Páturages wprowadzają konsumentów w błąd. W produktach tych firm specjaliści znaleźli kwas sorobowy, mimo, że na opakowaniach znajdowały się takie informacje jak "bez konserwantów" (Pilos), "tylko z naturalnych składników" (OSM Garwolin) czy "naturalny" (Páturages i Mlekovita). Takie praktyki, według fundacji, są niezgodne z prawem.

Samo dodawanie konserwantów chemicznych do serków jest dozwolone, ale producenci muszą przestrzegać limitów i poinformować konsumentów o stosowanych dodatkach.

W teście wzięło udział 12 naturalnych serków wiejskich następujących marek: Garwolin, Krasnystaw, Mlekovita, Páturages (wyprodukowany przez Starco ZM Sp. z o.o.), Piątnica, Pilos (wyprodukowany przez OSM w Kole), Real Quality (wyprodukowany przez SM Mlekpol ZPM Rolmlecz w Radomiu), Rolmlecz, Serek Wiejski z Łowicza, Sokołów Podlaski, TIP (wyprodukowany przez OSM Włoszczowa).

W ramach testu oceniający brali pod uwagą m.in. oznakowanie etykiet, zgodność deklarowanej zawartości odżywczej (tłuszczu, białka, soli), naturalność składu, czystość mikrobiologiczną. Według autorów testu najlepszy w teście okazał się Serek Wiejski OSM Piątnica - pisze gazeta.pl.

Brak komentarzy: