Speak pipe

20.5.11

Kolendra moje ulubione zioło

Skąd pochodzi kolendra?


Roślina ta pochodzi z terenów położonych w sąsiedztwie Morza Śródziemnego. Dziko żyjącą kolendrę aktualnie spotkać można na obszarze południowej Europy, jednak jej największymi dostawcami są: Iran, Indie, kraje byłego Związku Radzieckiego, USA, a także kraje Bliskiego Wschodu. Warto wiedzieć, że kolendra należy do najstarszych roślin, które zaczął uprawiać człowiek. Była popularną przyprawą już w czasach starożytnych.

Kolendra a zdrowie

Kolendra może pochwalić się dobroczynnym dla ludzkiego organizmu działaniem. Skutecznie pobudza apetyt, wzmacnia trawienie, oczyszcza krew, a także łagodzi nieprzyjemne i uciążliwe skurcze i wzdęcia. Jest też stosowana w przypadku kłopotów z nadmiernym wzrostem flory bakteryjnej i chorób układu nerwowego.

Przepisy z kolendrą

Kolendra ze względu na swój wyjątkowy smak, stała się nieodzownym składnikiem w kuchniach całego świata. Jej świeże liście oraz korzeń dodawane są do rozmaitych sosów, zup i wielu dań orientalnych. Idealnie sprawdzają się także w potrawach kuchni meksykańskiej. Dojrzałe owoce kolendry wykorzystywane są podczas marynowania mięsa, warzyw, grzybów i ryb, a suszone mogą posłużyć jako przyprawa, np. do mięsa wieprzowego, dziczyzny, baraniny i drobiu. Kolendrę możemy również dodać do przeróżnych sałatek lub pasztetów. Nie każdy też wie, że roślina ta jest wykorzystywana podczas przygotowywania ciast i lodów. Pamiętaj o tym, aby dodawać kolendrę do potraw dopiero na gotową potrawę, tak aby nie straciła swojego wyjątkowego smaku i aromatu.

Ciekawostki o kolendrze

Kolendra osiąga nawet do 50 cm wysokości. Jej liście mają delikatnie anyżowy zapach, natomiast nasiona są słodkie i posiadają pomarańczowy aromat. W czasie kwitnienia na łodydze zauważyć można niewielkie białe lub różowe kwiaty. Owoce kolendry są kuliste i posiadają szarobrunatne zabarwienie.

Brak komentarzy: