Sałata ta była już kultywowana 5000 lat temu na greckiej wyspie Kos ,z tego samego miejsca gdzie pochodził Hipokrates i stamtąd rozpowszechniła się w całym regionie śródziemnomorskim.również w egipskich katatumbach można zobaczyć jej rysunki. Jest cennym warzywem - zawiera znaczną ilość witamin (karoten, B1, B2, PP, C ) ma 5 razy więcej witaminy C niż sałata lodowa, składników mineralnych (wapń, fosfor, żelazo) i jest lekkostrawna.Ma najwięcej witamin z wszystkich sałat obecnych na świecie i najmniej kalorii (10 kalorii na fliżankę)Jest to po prostu bomba witaminowa.Jej smak jest bardziej wyrazisty niż sałaty lodowej lub wszystkich innych kruchych sałat.Do najczęściej uprawianych odmian należą:Paryska Żółta Kasselska Trianońska Krwistoczerwona Zimowa Liwia.Prawdopodobnie jest to najstarsza sałata hodowlanna.
Sałata Caesara a nie Cezara bo absolutnie nie ma nic wspólnego z przepisami włoskimi chociaż sama sałata pochodzi z regionu morza śródziemnorskiego.
Najsłynniejsza sałata z udziałem rzymskiej salaty jest sałata Caesara Gardeni który z bratem prowadził restaurację w Tijuanie w Meksyku na granicy USA. W roku 1920 pewnego wieczoru, kiedy miał już zamykać, trafiła do niego grupa wygłodniałych amerykańskich gości. Nie miał nic przygotowanego, tylko trochę sałaty i to, co w magazynie. By zająć gości, sos do sałaty zaczął kręcić 'na żywo'. Utarł czosnek z solą i rozgniótł z anchois, wbił całe jajko i ubijał z oliwą, aż sos stał się kremowy. Doprawił łyżką diżońskiej musztardy, sokiem z cytryny, mielonym pieprzem i odrobiną sosu worcestershire. Liście rzymskiej sałaty wymieszał z sosem, posypał grzankami smażonymi na oliwie i parmezanem. Danie było treściwe, a sposób podania efektowny. Trwają dysputy, jakoby nigdy nie dodawał anchois, gdyż smak ryby uwydatnia się wystarczająco w sosie worcestershire. Ja nie jestem przekonany do całego jaja, surowe żółtko są wystarczające. Warto jest posypać sałatę na końcu świeżo starym serem parmigiano,grand padano lub (dziuzgasem Litwa) z Tesco za 31 PLN który smakuje jak naj włoskie sery w.w i obowiązkowo posypać swieżo rozdrobnionym pieprzem z młynka .A propo czasami ta sałata występuje w Tesco a coraz częściej w Makro.
Po 50 latach sałata Caesara stała się obowiązkowa w lepszych restauracjach amerykańskich - bo przez Stany trafiła w świat, i w restauracjach meksykańskich - bo w Meksyku się narodziła.W szczególnie eksluzywnych restauracjach kelner podjeżdża z z wózkiem gdzie jest ogromna misa z drzewa ,swieżym czosnkiem obciera wewnątrz miski i przygotowuję ją efektywnie robiąc wielki show poprzez przyrządzanie sałaty na oczach gości. Jest to najpopularniejsza sałata która trafiła do Europy z USA,które uważam za ojczyznę największej różrodności i najwięcej gatunków sałat.Ale o tym w np. blogu
Porządna rzymska sałata daje się oblepić sosem, nie tracąc swej faktury.Dlatego należy ją osuszyć w specjalnej wirówce do sałaty, dostepną w każdym większym hipermarkecie Porządna sałata ma jeszcze tę zaletę, że wytrzymuje kilka dni w lodówce.
Można ją podawać na zimno z prostym winegretem, z dodatkiem sera pleśniowego,z gęstym wieloskładnikowym sosem, z upieczonym mięsem,z gorącymi dodatkami, można ją grillować lub smażyć. Ma podłużne, sztywne liście, bardzo soczyste, szczególnie w zgrubieniach. Serce sałaty jest wręcz chrupiące. Ściśnięta między kromkami chleba wytrzymuje bez szwanku do przerwy na lunch.Zewnętrzne liście zdejmujemy, bliżej środka główka jest zwarta, daje się kroić na ćwiartki. Sałatę natłuszczamy rękami zmoczonymi w oliwie i na małym ogniu grillujemy. Podajemy z sosem romesco z obranych migdałów zmiksowanych z upieczoną papryką, pomidorami,czosnkiem, oliwą i octem winnym
Sos Romesco
5 dkg migdałów prażonych 5 min na patelni- 1 duży ząbek czosnku-1 łyżeczka suszonej słodkiej papryki-1/4 łyżeczki ostrej papryki lub chilli- 1 stołowa łyżka świeżej natki pietruszki lub (świeżej bazyli do gotowanego sosu dodajemy ją poszatkowaną na stole do posypania sosu)- 1/4 łyżeczki soli- 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu- 3 łyżki soku z cytryny lub czerwonego winegretu lub octu winnego (na bazie czerwonego wina)- 1/2 szklanki oliwy z oliwek extra vergine -1 1/2 Fliżanki odsączonych pokrojonych pomidorów świeżych lub z puszki.
Paprykę pieczemy w piekarniku, lub wprost w płomieniu palnika, aż skórka zrobi się czarna. wkładamy do papierowej torebki i zamykamy ją,po ostudzeniu obieramy i siekamy miąższ. Migdały dobrze ucieramy w makutrze, a następnie miksujemy z papryką, posiekanym czosnkiem, pietruszką, solą i pieprzem. Dodajemy winegret bądź ocet winny. Powoli mieszając, wlewamy cienkim strumieniem oliwę. Przyprawiamy wedle uznania. Sos powinien być dość gęsty i mieć wyrazisty, ostry smak. Świetny np. do sałatek mięs z grilla czy choćby do bagietki.Można również sos podgrzać i dodawać do dań makaronowych .
Na ciepło
Ćwiartki sałaty wrzucone na patelnię z oliwą ze skarmelizowanymi ząbkami czosnku powoli się rumienią i lekko wilgotnieją. W środku pozostają mięsiste. Pod koniec trzeba je posolić i delikatnie skropić octem winnym. Posypane prażonymi orzechami, serem blue lub anchois mogą być dodatkiem do mięsa lub samodzielną przekąską. Sałata dodana na patelnię, na której podsmażyliśmy plasterki prawdziwków, przyjmuje ich smak, a całości dania dopełniają płatki parmezanu dodane na talerzu. W Azji, gdzie sałata zazwyczaj trafia do woka, ta odmiana sprawdza się dobrze. Lekko podsmażona, polana mieszanką sosu sojowego z cukrem, chilli, świeżym imbirem, odparowana i pokropiona olejem sezamowym jest treściwym daniem warzywnym. Można podsmażyć porwaną sałatę, dodać cienkie plasterki czosnku i poddusić z winem ryżowym lub sherry. Na takiej zieleninie podajemy każde doprawione po azjatycku mięso.
Gołąbki
Jak również można z niej robić nasze ulubione gołąbki(pamiętajcie że obowiązuje zasada proporcji50/50 ryżu lub kaszy do mięsa.Ja wiem jak zrobić około 40 różnych gołąbków z całego świata,ale o nich kiedyś indziej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz