Speak pipe

13.6.07

Tajlandzka Kuchnia i przepisy

Jest to moja ulubiona kuchnia i kiedykolwiek jestem zagranicą to moje pierwsze kroki kieruje właśnie do restauracji Tajskich. W USA a szczególnie podczas lunchu podawają świetnych szwedzki stół gdzie można się za skromną cenę(7-8 USD) zapoznać z wieloma potrawami. Piekielnie ostra, niezwykle aromatyczna, wyrafinowane i wspaniałe – taka jest kuchnia tajska.
Jeszcze zupełnie nie dawno, kuchnia tak odległego kraju, jak Tajlandia, była czymś całkowicie niedostępnym. W czasach, kiedy świat się skurczył, a zdobycie paszportu nie wymaga już cudu, tajskie przysmaki stały się dostępne także dla nas. Ci, którzy mieli okazję ich spróbować, twierdzą, że kuchnia tamtego regionu należy do najlepszych na świecie.Obecnie w Warszawie jest kilka restauracji Tajskich a największe ich zatrzęsienie najbliżej nas jest w Berlinie, od drogich w Mitte do tańszych w Kreuzbergu,ostanio ta dzielnica stała się prawdziwą mekką retauracjii swiata.

Widać tu wpływy kuchni chińskiej, hinduskiej, muzułmańskiej, a nawet… europejskiej. Poza tym Tajowie doskonale czują się w kuchni i wymyślają własne, oryginalne przepisy. Poza tym, w zależności od regionu, kuchnia tajska różni się między sobą – mieszkańcy północy wola kleisty ryż i mniej ostre przyprawy, część północno-wschodnia preferuje natomiast ostrych daniach przyprawionych chilli, na południu do wielu potraw dodaje się natomiast mleko kokosowe, które łagodzi ostry smak przypraw.

W kuchni tajskiej wykorzystuje się często ryby, owoce morza, wołowinę, drób, a nawet koniki polne. Podstawowym składnikiem jest oczywiście ryż, który traktowany jest w Tajlandii tak, jak u nas chleb lub ziemniaki. Podaje się go zawsze gorący.Bardzo popularne są dania sate lub zupy przyrządzane na podstawie orzechów ziemnych..
W tamtejszej sztuce kulinarnej bardzo istotne jest , w jaki sposób łączy się poszczególne dania. Ma to ścisły wiązek ze sztuką łączenia 5. smaków – kwaśnego, ostrego, słodkiego, gorzkiego i słonego. Z tego powodu np. smażony kurczak z chilli powinien być serwowany z zupą z dyni z kawałkami gotowanej wieprzowiny.
Pamiętać należy, że kuchnia tajska jest z reguły dość pikantna. Nawet dania łagodne mogą dla wielu z nas być nie lada wyzwaniem.

Poszczególne smaki uzyskuje się za pomocą odpowiednich składników: słodki - trzcina cukrowa lub dojrzały ananas; kwaśny - cytryna, niedojrzały owoc mango lub niedojrzały ananas, ocet; słony - sól, nam plaa (sos rybny); gorzki - mara (gorzki ogórek); ostry - chilli i papryka.
Charakterystyczne jest również to, że w przepisach kuchni tajskiej nie przywiązuje się wagi do dokładnych ilości dodawanych składników. Kucharze mają tu dużą dowolność. Ta swoboda wymaga jednak ogromnego doświadczenia.
W kuchni Tajskiej poza chili, kolendrą i specjalną świętą bazylią(Holy Basil) która jest więcej aromatyczna i ma wręcz lekko pikantny posmak, używa się przypraw u nas praktycznie nie znanych, takich, jak m.in..:
- trawa cytrynowa nadaje potrawie delikatny cytrusowy smak i zapach,(do kupienia w Almie i czasami w Macro
- Liść kafir jest to liść limonki
- galangal, czyli tajski odpowiednik imbiru. W smaku mniej intensywniejszy zapach pieprzowy.
Nie wszystkie ingrediencje są u nas dostępne, ale podstawowe tajskie pasty curry, sos rybny i mleczko kokosowe można dostać nawet w zwykłych supermarketach. Większy wybór jest w sklepach azjatyckich i ze zdrową żywnością
Wiele przypraw i warzyw tajskich można już kupić w Warszawie w firmie Seafoods Poland
Odkąd kupno składników przestało być problemem, zielone curry z kurczaka i bakłażanów można przyrządzić nawet w domowej kuchni.

Gotowanie po tajsku nie jest specjalnie skomplikowane, o czym mogłem się przekonać, pobierając w Bangkoku lekcje w Suan Dusit International Culinary School. W Tajlandii jada się mało ale za to często - sześć posiłków dziennie to norma. Wszystkie dania podawane są na stół jednocześnie. W lokalach goście często mają swoje własne alkohole, a na butelkach można zauważyć zaznaczoną objętość, jaką pozostawili po ostatniej wizycie.

Tajowie nie używają pałeczek, tylko łyżkę i widelc. Nóż jest właściwie zbędny, ponieważ dania są rozdrobnione na małe kawałki. Żeby nie popełnić faux pas, potrawę nabiera się widelcem na łyżkę – jedzenie bezpośrednio z widelca w Tajlandii uważa się za prostackie.
http://www.chetbacon.com/thai-html/thai.htm

Najpopularniejsze dania kuchni tajskiej:

Som Tam: drobno siekany zielony owoc papaji, chilli, orzechy, kraby;
Yam Nua: grilowana wieprzowina, ogórek, cebula, pieprz;
Larb Kai: kurczak, cebula, pieprz;
Tom Yang Kung: ostro-kwaśna zupa z krewetkami i grzybami;
Tom Kha Gai: ostro-kwaśna zupa z kurczakiem gotowana na mleku kokosowym;
Gang Jeude: klarowna zupa na rosole z mięsem lub/i warzywami.
Gang Ped: ostra zupa z mlekiem kokosowym lub bez mleka. Większość gang'ów zawiera pasty curry i mleko kokosowe
Pad Thai: makaron ryżowy z sosem , jajkiem, soją i szczypiorkiem; i z z dowolnymi dotatkami krewetki,kurczak
Khao Man Gai: gotowany ryż z gotowanym mięsem kurczaka i zupą z dynią;
Hao Pad Gai: smażony ryż z mięsem kurczaka;
Khao Nam Phrik Long Reaua: ryż z krewetkami;
Gai Katiem: kurczak smażony z łupinami czosnku;
Kung Manau: surowe krewetki z ostrym sosem polane sokiem cytrynowym;
Nam Tok Mu: grilowana wieprzowina z przyprawami;
Yum: mięso z ziołami i przyprawami, warzywa z ziołami i przyprawami;
Tod: danie smażone na patelni lub głębokim tłuszczu;
Yang: danie grilowane;
Tom yam: pomidorowa zupa z krewetkami przyprawiona trawą cytrynową kolendrą i chili;
Tom yum:Zupa krewetkowa z trawą cytrynową i z mlekiem kokosowym
Kaeng khiaw wan: zielone curry z mięsem doprawione zielonym chili, ugotowane w mleku kokosowym;
Kaenh phanaeng: pikantne curry z kurczaka z dodatkiem krewetek, czerwonego chili i kolendry.

Pad Thai moje ulubione dwie wersje ale tylko w w wersji Ang Poniżej są wersje Polskie
12 ounces (450 gm) dried flat rice noodles, 1/4-inch wide or use regular egg macaroni
5 tablespoons corn, canola, grapeseed, or other neutral oil
3 eggs, lightly beaten
4 garlic cloves, peeled and minced
1/4 pound small shrimp, peeled and deveined
1/4 pound pressed tofu, sliced, or extra-firm tofu
2 scallions, trimmed and cut into 1-inch lengths
1 cup bean sprouts, rinsed and trimmed
2 tablespoons nam pla (Thai fish sauce)
2 teaspoons tamarind paste or ketchup
2 teaspoons sugar
1/4 cup chopped peanuts
1/4 cup chopped fresh cilantro
2 chiles, preferably Thai, stemmed, seeded, and sliced, optional
1 lime, cut into wedges.
1. Put the noodles in a bowl and pour boiling water over them to cover. Allow to soak until softened, at least 15 minutes, or until you're ready to use them (don't soak longer than an hour or they may start to fall apart).
2. Put 2 tablespoons of oil in a wok or large skillet, preferably nonstick, over medium heat. Add the eggs and scramble quickly for the first minute or so with a fork almost flat against the bottom of the pan; you're aiming for a thin egg crepe of sorts, one with the smallest curd you can achieve. Cook just until set and remove the crepe to a cutting board. Cut into 1/4 strips and set aside.
3. Raise the heat to high and add the remaining oil. When the oil is hot, add the garlic and shrimp and cook, stirring occasionally, until the shrimp lose their raw grey color. Remove from the pan with a slotted spoon and transfer to a plate next to the stove.
4. Add the tofu, scallions, and half the bean sprouts to the pan and cook, stirring occasionally, for 3 minutes. Transfer the tofu mixture to the plate with shrimp.
5. Combine the drained noodles, eggs, nam pla, tamarind, and sugar in the pan and cook, stirring occasionally, until the noodles are heated through, then add the stir-fried shrimp and bean curd mixture. Toss once or twice and transfer the contents of the pan to a serving platter. Top with the peanuts, cilantro, chiles, and remaining bean sprouts. Serve with the lime wedges on the side.
Yield: Makes 4 servings.
Padt Thai Noodles Bangkok Orchid
1 pound medium-size Thai rice stick noodles (see note)
1 cup fresh bean sprouts (divided)
5 green onions
1/4 cup vegetable oil
Sauteed meat, shrimp, cooked eggs or black straw mushrooms to taste (select one)
Chopped broccoli tops, carrot coins, sliced Vidalia onions, blanched, and/or, 1/2-inch cubes of freshly pressed, uncooked tofu (select one or all of the above)
2 tablespoons nam pla (Thai fish sauce) (see note)
1 tablespoon vinegar
1 tablespoon tamarind juice (use fresh juice from half a lime if tamarind is not available)
3 tablespoons sugar
3 to 5 cayenne peppers, ground then soaked in 2 tablespoons vinegar, drained, or use 1 teaspoon ground cayenne pepper or to taste
4 tablespoons chopped peanuts for garnish
Soak rice stick noodles in cool water 1 hour. Drain.
Rinse half the fresh bean sprouts in water. Cut green onions in half. Cut bottoms into slices and cut tops into 1-inch strips. Set aside.
Heat oil in wok.
Add your choice of meat, shrimp, eggs or mushrooms to taste. Add a little water to keep moist.
Add your choice of vegetables along with tofu if desired. Stir-fry about 30 seconds.
Both meat and vegetable options can be used.
Add presoaked noodles to wok and cook over high heat. Add previously soaked bean sprouts, fish sauce, vinegar, tamarind juice and sugar.
Stir-fry until noodles become brown from the sauce and are tender, about 2 minutes. Add onion top strips. Turn over a few times. Place on serving plate and garnish with unsoaked bean sprouts and remaining onion bottoms.
Add cayenne peppers or cayenne pepper and peanuts. Makes 4 servings.

Sałatka z wołowiny po tajsku
Składniki:
- 30 dag roast beef lub rumsztyku bez kości
- 1 ogórek
- 1 czerwona cebula
- 1 dymka
- 3 gałązki kolendry
- 1 łodyga trawy cytrynowej jej białą część Uwaga najlepiej jest ją zmiksować na miazgę.
- 1 gałązka mięty
- liście sałaty do podania
Sos:
- 2 strączki chili
- 1 łodyżka selera
- 1 ząbek czosnku
- 1 limonka
- 1 łyżeczka cukru pudru
Pokrój ogórek w małą kostkę. Posiekaj cebulę, dymkę, kolendrę, trawę cytrynową i miętę, wymieszaj z ogórkiem. Mięso upiecz na grillu lub patelni grillowej , tak aby było rumiane z zewnątrz i soczyste w środku, pokrój w cienkie paski i połącz z przygotowanymi składnikami sałatki. Zrób sos: chili posiekaj. Czosnek obierz i posiekaj. Seler pokrój w plasterki. Połącz chili, czosnek, seler, cukier i 2 łyżki soku z limonki. Sosem polej mięso i inne składniki sałatki. Możesz podawać na liściach sałaty. Podawaj schłodzoną sałatkę
Tom yum:Zupa krewetkowa z trawą cytrynową i z mlekiem kokosowym
- 12 dużych rozmrożonych krewetek Black Tiger
- 18 pieczarek
- 3 dymki
- 1 ząbek czosnku
- 1 łodyga trawy cytrynowej
- 1-2 suche papryczki chili lub 2 świeże
- ew. 2 liście bergamotki
- 5 łyżek oleju
- 2 dag cukru
- 5 łyżek soku z limonki
- 3 łyżki sosu nouc mam (rybnego)
- 4 gałązki świeżej kolendry
- 1 puszka (165 ml) mleka kokosowego
Obierz krewetki, z każdej usuń czarne jelito na grzbiecie.Wlej 700 ml wody i zró wywar z obranych skorupek uzupełnij wodę do 700 ml. Obierz pieczarki, pokrój na połówki. Obierz i posiekaj dymki, czosnek i trawę cytrynową. Włóż papryczki do ciepłej wody, by zmiękły. Papryczki usmaż z dymkami i czosnkiem na oleju, a potem zmiksuj. Dodaj cukier, sól i sok z limonki. Zmniejsz ogień, wrzuć krewetki, pieczarki, posiekane na drobno dolną białą część trawy cytrynowej i ew. liście bergamotki, wlej nuoc mam i gotuj 10 minut. Na 5 min przed podaniem wrzuć krewetki.Połącz z mlekiem kokosowym, na stole posyp listkami kolendry.

Curry z krewetek po tajsku
- 1 łyżka oleju z orzeszków ziemnych
- 1 szklanka drobno pokrojonej cebuli
- 1 szklanka posiekanych dymek
- 1-2 łyżki zielonej tajskiej pasty curry
- 400 ml niesłodzonego mleka kokosowego
- 1 szklanka bulionu drobiowego
- 3 łyżki tajskiego sosu rybnego
- 2 łyżeczki cukru
- 1 szklanka pomidorów pokrojonych w kostkę
- 1 kg oczyszczonych surowych krewetek
- świeża kolendra
- cząstki limonki
Rozgrzej olej w rondlu, dodaj cebulę, smaż, aż zacznie się rumienić (około 4 minut). Zmniejsz ogień, dodaj dymki i pastę curry, mieszając smaż około minuty, aż wszystko zacznie intensywnie pachnieć. Wówczas wlej mleko kokosowe, bulion i sos rybny, dodaj cukier i zagotuj. Włóż pomidory, gotuj 2 minuty. Dodaj krewetki, gotuj, aż przestaną być przezroczyste (3 minuty). Posyp listkami kolendry, podawaj z limonką.
Curry z wołowiną po tajsku
- 25-30 dag polędwicy wołowej
- 2 posiekane szalotki
- 2 łyżki zmiażdżonej trawy cytrynowej
- 1 roztarty ząbek czosnku
- 1 łyżka startego imbiru
- 1.5 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka czerwonej pasty curry
- odrobina cukru
- 12 dag makaronu ryżowego
- 2 łyżki oleju
- 20 dag groszku cukrowego
- 1 szklanka niesłodzonego mleka kokosowego
- 2 łyżki posiekanej kolendry
Wołowinę pokrój w paski w poprzek włókien. Zmiksuj szalotki, trawę cytrynową, czosnek, imbir, sól, pastę curry i cukier. Makaron ugotuj w osolonej wodzie (3-4 minuty), odcedź, przelej wodą i osącz. Rozgrzej w woku łyżkę oleju, podsmaż mięso. Dodaj groszek i smaż 30 sekund. Przełóż do miski, a w woku rozgrzej resztę oleju, włóż szalotki z przyprawami, smaż 2 minuty, co jakiś czas mieszając. Wlej mleko kokosowe, gotuj do zgęstnienia. Włóż mięso i groszek oraz kolendrę. Podawaj z makaronem.

Pijany Makaron
(dla 5-6 osób)
400 g szerokiego makaronu ryżowego, 1/4 filiżanki oleju roślinnego, 12 posiekanych ząbków czosnku, 1/4 filiżanki posiekanych Thai Chiles (małych pikantnych czerwonych papryczek; są one dostępne w słoiczkach), 70 dag mielonego kurczaka, 1/4 filiżanki sosu rybnego (Nam pla lub Nuoc nam), po 1/4 filiżanki ciemnego i jasnego sosu sojowego, 1 łyżka cukru, 4 duże obrane pomidory podzielone na ósemki, 4 zielone papryczki chilli, 1/2 filiżanki świeżych listków bazylii.
Makaron przygotowujemy według przepisu na opakowaniu. Rozgrzewamy olej, dodajemy czosnek, Thai chiles, smażymy przez 30 sekund, po czym dodajemy mięso, sos rybny, sosy sojowe i cukier. Smażymy, mieszając przez 4-5 min. Wkładamy osączony makaron, pomidory, pokrojone zielone chilli, mieszamy i dusimy przez 2-3 minuty. Potrawę podajemy oprószoną listkami bazylii. W potrawie nie ma alkoholu, za to po jej zjedzeniu potrzeba go będzie bardzo wiele. Stąd nazwa.

Kurczak w sosie kokosowym THAI
- 2 łyżki oleju
- 1.5 kg udek kurczaka pokrojonych na połówki (oddzielnie pałka i górna część)
- 2 łyżeczki świeżo startego imbiru
- 2 łyżeczki czosnku przeciśniętego przez praskę
- 1.5 łyżeczki mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki curry
- 2 łyżki wytrawnego sherry
- puszka (25-30 dag) gęstego kremu kokosowego (nie mleka!)
- 1.5 szklanki bulionu drobiowego
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
- 1/4 szklanki posiekanych listków kolendry
- 1/4 szklanki sosu sojowego
- 1/2 posiekanej papryczki jalapeno lub innej ostrej papryczki
- 2 pokrojone czerwone słodkie papryki
- 1 łyżka soku z limonki
- pieprz
Rozgrzej olej w szerokim rondlu, podsmaż kurczaka. Przełóż na talerz, do rondla włóż imbir i czosnek, smaż minutę. Oprósz mąką i curry, smaż, mieszając, kolejną minutę. Dodaj sherry, krem kokosowy i bulion, zagotuj, mieszając. Dodaj pieprz, sos sojowy i jalapeno. Włóż kurczaka, przykryj i gotuj 10 minut na małym ogniu. Dodaj paprykę, podgrzewaj pod przykryciem kolejne 20-25 minut. Teraz wyjmij kurczaka z sosu i odłóż go na talerz. Sos gotuj tak długo, aż objętość zmniejszy się do półtorej szklanki. Zdejmij tłuszcz z wierzchu, przypraw sokiem z limonki,kolendrą
Kurczę kąpane w zielonym curry THAI
- olej roślinny
- 3 czubate łyżki zielonej pasty curry (znajdziesz w sklepach z żywnością egzotyczną)
- 1 litr śmietany (36-proc.)
- 1 puszka śmietanki kokosowej (może być mleczko kokosowe ale polecam śmietankę)
- 2 łyżki sosu rybnego
- 1 łyżka cukru trzcinowego
- 4 papryczki chili
- 4 piersi kurczaka
- 1 bakłażan
- słodka bazylia tajska
- 50 dag ugotowanego ryżu jaśminowego
W rondlu rozgrzej 1-2 łyżki oleju. Wrzuć zielone curry i podsmaż, aż uzyska brązowawą barwę. Wlej śmietankę zwykłą i kokosową, dodaj sos rybny i cukier. Z papryczek chili usuń gniazda nasienne, strączki pokrój na kawałki i wrzuć do rondla. Kiedy płyn będzie perkotał na niewielkim ogniu, pokrój piersi kurczaka na jak najcieńsze plasterki. Wrzucaj je pojedynczo do wrzącego sosu i sprawdzaj, czy się nie skleiły. Pokrój bakłażana na cztery części i usuń małe pesteczki. Części bakłażana pokrój na półcentymetrowe plasterki. Podsmażaj je na patelni na oleju, aż staną się miękkie. Wrzuć kawałki bakłażana do rondla z kurczakiem, zamieszaj i potrzymaj chwilę na ogniu. W ostatniej chwili posyp potrawę poszatkowanymi listkami słodkiej tajskiej bazylii. Podawaj z jaśminowym ryżem. Tak przygotowany kurczak świetnie smakuje także z makaronem tagliatelle.
Makaron wstążki z kurczakiem THAI
:450 ml niesłodzonego mleka kokosowego
- 2 łyżki czerwonej pasty curry
- 1 łyżka startego imbiru
- 1 szklanka bulionu z kurczaka
- 1 łyżka mąki kukurydzianej
- 70-80 dag filetów z piersi kurczaka pokrojonych w paski
- 2 łyżki sosu rybnego
- 2 łyżki soku z limonki
- 1 posiekana czerwona papryka
- po 1 szklance posiekanych dymek i bazylii
- 50 dag makaronu (wstążek)
- 15 dag różyczek brokułów
- sól
- pieprz
Zrób sos: wymieszaj mleko z pastą curry i imbirem. Podgrzewaj w rondlu na małym ogniu, aż pasta się rozpuści. Połącz bulion i mąkę kukurydzianą, wlej do gorącego sosu. Podgrzewaj, mieszając, aż sos zgęstnieje (2 minuty). Zmniejsz ogień, a do sosu włóż kurczaka, dodaj sos rybny i sok z limonki. Podgrzewaj na małym ogniu przez 2 minuty. Dodaj paprykę, dymki i bazylię, gotuj dalsze 2 minuty. Ugotuj makaron w osolonej wodzie. Gdy jest już prawie gotowy, dodaj brokuły i gotuj razem minutę. Osącz makaron i brokuły, polej sosem, wymieszaj, przypraw do smaku.
Omlet z grzybami mun THAI
- 4 jajka
- 2 suszone grzybki mun mogą być nasze słuszone grzyby
- 1/2 strąka świeżej czerwonej papryki
- 2 szalotki
- plaster (10 dag) chudej pieczeni wieprzowej
- 1/2 szklanki zielonego groszku (może być też z puszki - odcedzony z zalewy lub ugotowany mrożony)
- duża garść kiełków sojowych
- 1/2 szklanki ugotowanego ryżu
- 2 łyżeczki sosu sojowego
- 1/2 łyżeczki chili
- sól
- olej
Grzybki mun wypłucz, zalej wrzątkiem i odstaw, by nieco napęczniały, po czym gotuj je przez 10 minut w tej samej wodzie. Odcedź, a gdy przestygną, pokrój w wąskie, krótkie paski. Podobnie pokrój oczyszczoną paprykę, mięso i obrane szalotki. Do miseczki wbij jajka, rózgą roztrzep je z sosem sojowym, chili i łyżeczką wody. Ubijaj lub miksuj, aż mocno się spienią. Na patelni żeliwnej rozgrzej trochę oleju, wsyp posiekane grzyby, smaż 1-2 minuty, po czym dodaj paprykę, cebulkę, groszek, mięso, ryż i, mieszając, smaż razem, aż wszystkie składniki będą gorące (około 3 minut). Natępnie wyrównaj ich powierzchnię, zalej spienionymi jajkami, posyp kiełkami sojowymi i smaż na małym ogniu 3-5 minut (w zależności od grubości omletu), unosząc widelcem brzegi omletu, tak aby masa jajeczna dotarła we wszystkie zakątki. Od czasu do czasu potrząsaj patelnią, aby omlet równomiernie się usmażył. Pulchny z wierzchu i jasnozłoty od spodu zsuń na talerz i od razu podawaj.
Roladki wieprzowe z owocami Thai
- po 4 dag suszonych gruszek moreli jabłek i fig
- 4 zrazy wieprzowe (ok. 20 dag)
- 15 dag słoniny
- 1 pęczek natki
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- 2 łyżki posiekanych orzechów piniowych
- 2 cebule
- 25 dag marchewki
- 3 łyżki oleju (najlepiej rzepakowego)
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 400 ml rosołu wołowego
- sól
- pieprz
Suszone owoce pokrój w kostkę, zalej wodą i mocz przez noc, a następnie osącz na sitku. Mięso umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Słoninę pokrój w kostkę i smaż na patelni, aż powstaną chrupiące skwarki. Połącz z owocami i posiekaną natką, przypraw solą i pieprzem. Dodaj olej, tymianek i orzechy piniowe. Tak przygotowane nadzienie rozłóż na mięsie, zwiń w roladki i zepnij wykałaczkami. Obraną cebulę i marchewkę pokrój w kostkę. Mięso obsmaż ze wszystkich stron na gorącym tłuszczu. Dodaj warzywa i krótko podsmaż. Dodaj koncentrat pomidorowy, wlej rosół i piecz pod przykryciem w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200°C (około godziny i 15 minut). Mięso wyjmij, a sos z pieczenia przecedź przez sitko i gotuj, aż do lekkiego zgęstnienia. Przypraw do smaku, polej roladki.

Ryż z trawą cytrynową THAI
Składniki:
- 2 łyżki oleju
- 2/3 szklanki posiekanej cebuli
- 1/4 łyżeczki mielonej kurkumy
- 1 szklanka ryżu długoziarnistego opłucz ryż w wodzie –
- 2 łodygi trawy cytrynowej pokrojone na kawałki o długości 4-5 cm
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 duża posiekana dymka
Wypółcz ryż żeby usunąć białe Pieniny wtenczas ryż staje się sypki
i osusz
Rozgrzej 1,5 łyżki oleju w rondlu o grubych ściankach. Dodaj posiekaną cebulę oraz kurkumę, smaż 5 minut, stale mieszając. Połącz z ryżem, dodaj wodę, trawę cytrynową i sól, zagotuj. Przykryj, zmniejsz ogień i gotuj, aż ryż wchłonie cały płyn i będzie miękki. Gotowanie trwa około 18 minut. Zdejmij z ognia, nie odkrywaj jeszcze przez 10 minut, aby ryż ?doszedł?. Wyjmij z ryżu trawę cytrynową. W szerokim rondlu rozgrzej resztę oleju, wrzuć dymkę i smaż minutę. Wymieszaj z ryżem, przypraw do smaku solą.

Szaszłyki z sosem orzechowym Satay Thai
Składniki:
- 50 dag piersi kurczaka
Marynata:
- 1 łyżeczka ziarenek kolendry
- 1 łyżeczka ziarenek kuminu (kminu rzymskiego)
- 1 łyżka posiekanego czosnku
- 1 łyżka świeżo startego imbiru
- 2 łyżki sosu rybnego
- 1 łyżka curry w proszku
- szczypta kurkumy
- 8 łyżek mleka kokosowego
- 3 łyżki cukru palmowego
Sos orzechowy:
- 12 dag uprażonych niesolonych orzeszków ziemnych (można też użyć masła orzechowego)
- 3-4 posiekane ząbki czosnku
- 1/2 posiekanej cebuli
- 1-2 łyżki czerwonej pasty curry
- 1 łyżeczka sosu rybnego
- 8 łyżek mleka kokosowego
- 4-6 łyżeczek soku z limonki
- 2-3 łyżeczki cukru palmowego
Sos ogórkowy:
- 4 łyżki octu ryżowego
- 1 łyżeczka cukru
- 2-3 łyżki startego na drobne wiórki świeżego ogórka
- 2 posiekane szalotki
- 3-4 drobno pokrojone papryczki chili

Sposób przyrządzania:
Przygotuj szaszłyczki: piersi kurczaka delikatnie rozbij, starając się, aby mięso było jak najcieńsze, ale uważając, aby go nie uszkodzić. Upraż kolendrę i kumin, a potem pokrusz je w moździerzu. Połącz z pozostałymi składnikami marynaty, włóż piersi kurczaka i odstaw na noc. Następnie pokrój kurczaka w długie wąskie paski (marynaty nie wylewaj) i ponadziewaj jak harmonijkę na drewniane szpadki do szaszłyków (szpadki namocz wcześniej w wodzie, by się nie spaliły). Ułóż na grillu lub na ruszcie piekarnika, upiecz, co jakiś czas odwracając i smarując marynatą. Zrób sos orzechowy: zmiel orzeszki w malakserze, wymieszaj z pozostałymi składnikami oprócz soku z limonki. Jeśli sos jest za gęsty, możesz rozprowadzić go odrobiną bulionu. Gdy sos będzie gładki, dodaj sok z limonki. Przygotuj sos ogórkowy, mieszając wszystkie składniki. Oba sosy podawaj do szaszłyków. Szaszłyki możesz podawać bez sosu.

Tajskie pierożki z sosem z kolendry
Składniki:
- Nadzienie:
- 1/4 szklanki posiekanych dymek
- 50 dag mielonej wieprzowiny
- 2 łyżeczki startego imbiru
- 1 posiekana czerwona papryka
- 2/3 szklanki poszatkowanej kapusty
- 1 zmiażdżony ząbek czosnku
- 1/4 łyżeczki oleju sezamowego
- 1-2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki posiekanej świeżej kolendry
- 1 jajko
- sól
- pieprz
- 60 placków na won tony
- mąka kukurydziana
- 2 łyżki oleju
Sos:
- 1 łyżka sosu rybnego
- 3 łyżki soku z limonki
- 1 łyżka octu winnego
- 1 łyżeczka cukru
- 2 łyżeczki startego imbiru
- po 1 łyżce posiekanych listków mięty i kolendry
- sól
- pieprz

Sposób przyrządzania:

Wymieszaj w misce składniki nadzienia, przypraw i wstaw na noc do lodówki. Na każdy płat ciasta nakładaj po czubatej łyżce nadzienia. Zwilż wodą brzegi won tonów, zaciśnij je ponad nadzieniem, tak aby powstały sakiewki. Pierożki układaj na pergaminie oprószonym mąką kukurydzianą. Wymieszaj w misce składniki sosu, przypraw do smaku solą i pieprzem. W szerokim rondlu porcjami rozgrzewaj olej, wkładaj pierogi płaską stroną do dołu i smaż je około minuty. Gdy zrobią się złote, wlej trochę wody i przykryj rondel. W ten sposób pierogi ugotują się w parze (3 minuty na średnim ogniu). Podawaj z sosem.
Warzywa po tajsku
Składniki:
- 1 łyżka oleju sezamowego
- 2 łyżeczki obranego i startego świeżego korzenia imbiru
- 1 duży ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
- 1 czerwona papryka pokrojona w paski
- 20 dag grzybków shiitake (same kapelusze) pokrojonych w cienkie plasterki
- 3 duże dymki pokrojone w cienkie plas- 3 szklanki drobno pokrojonej kapusty bok choy (lub pekińskiej)
- sól
- pieprz
Sposób przyrządzania:
Rozgrzej olej w rondlu o grubych ściankach. Włóż imbir i czosnek, po 20 sekundach dodaj paprykę i grzybki. Gdy papryka jest miękka, ale jeszcze jędrna (po około 3 minutach), dodaj dymki i kapustę. Podgrzewaj 2 minuty, aż kapusta zmięknie. Przypraw solą i pieprzem.

Tom yum:Zupa krewetkowa z trawą cytrynową i z mlekiem kokosowym
- 12 dużych rozmrożonych krewetek Black Tiger ev 450 gm koktailowych
- 18 pieczarek
- 3 dymki
- 1 ząbek czosnku
- 1 łodyga trawy cytrynowej
- 1-2 suche papryczki chili lub 2 świeże
- ew. 2 liście bergamotki
- 5 łyżek oleju
- 2 dag cukru
- 5 łyżek soku z limonki
- 3 łyżki sosu nouc mam (rybnego)
- 4 gałązki świeżej kolendry
- 1 puszka (165 ml) mleka kokosowego
Obierz krewetki, z każdej usuń czarne jelito na grzbiecie. Z skorupek zrób wywar w 700 ml wody gotuj 20 min i potem ocedź wyrzucając skorupki,uzupełnij wygotowaną wodę.Obierz pieczarki, pokrój na połówki. Obierz i posiekaj dymki, czosnek i trawę cytrynową. Włóż papryczki do ciepłej wody, by zmiękły. Papryczki usmaż z dymkami i czosnkiem na oleju, a potem zmiksuj. Dodaj cukier, sól i sok z limonki. , pieczarki, posiekane na drobno dolną białą część trawy cytrynowej i ew. liście bergamotki, wlej nuoc mam i gotuj 10 minut.Jakieś 5 min przed zakończeniem gotowania dodaj rozmrożone krewetki. Połącz z mlekiem kokosowym, na stole posyp listkami kolendry.

Curry z krewetek po tajsku
- 1 łyżka oleju z orzeszków ziemnych
- 1 szklanka drobno pokrojonej cebuli
- 1 szklanka posiekanych dymek
- 1-2 łyżki zielonej tajskiej pasty curry
- 400 ml niesłodzonego mleka kokosowego
- 1 szklanka bulionu drobiowego
- 3 łyżki tajskiego sosu rybnego
- 2 łyżeczki cukru
- 1 szklanka pomidorów pokrojonych w kostkę
- 1 kg oczyszczonych surowych krewetek
- świeża kolendra
- cząstki limonki
Rozgrzej olej w rondlu, dodaj cebulę, smaż, aż zacznie się rumienić (około 4 minut). Zmniejsz ogień, dodaj dymki i pastę curry, mieszając smaż około minuty, aż wszystko zacznie intensywnie pachnieć. Wówczas wlej mleko kokosowe, bulion i sos rybny, dodaj cukier i zagotuj. Włóż pomidory, gotuj 2 minuty. Dodaj krewetki, gotuj, aż przestaną być przezroczyste (3 minuty). Posyp listkami kolendry, podawaj z limonką.
Curry z wołowiną po tajsku
- 25-30 dag polędwicy wołowej
- 2 posiekane szalotki
- 2 łyżki zmiażdżonej trawy cytrynowej
- 1 roztarty ząbek czosnku
- 1 łyżka startego imbiru
- 1.5 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka czerwonej pasty curry
- odrobina cukru
- 12 dag makaronu ryżowego
- 2 łyżki oleju
- 20 dag groszku cukrowego
- 1 szklanka niesłodzonego mleka kokosowego
- 2 łyżki posiekanej kolendry
Wołowinę pokrój w paski w poprzek włókien. Zmiksuj szalotki, trawę cytrynową, czosnek, imbir, sól, pastę curry i cukier. Makaron ugotuj w osolonej wodzie (3-4 minuty), odcedź, przelej wodą i osącz. Rozgrzej w woku łyżkę oleju, podsmaż mięso. Dodaj groszek i smaż 30 sekund. Przełóż do miski, a w woku rozgrzej resztę oleju, włóż szalotki z przyprawami, smaż 2 minuty, co jakiś czas mieszając. Wlej mleko kokosowe, gotuj do zgęstnienia. Włóż mięso i groszek oraz kolendrę. Podawaj z makaronem.

Pijany Makaron
(dla 5-6 osób)
400 g szerokiego makaronu ryżowego, 1/4 filiżanki oleju roślinnego, 12 posiekanych ząbków czosnku, 1/4 filiżanki posiekanych Thai Chiles (małych pikantnych czerwonych papryczek; są one dostępne w słoiczkach), 70 dag mielonego kurczaka, 1/4 filiżanki sosu rybnego (Nam pla lub Nuoc nam), po 1/4 filiżanki ciemnego i jasnego sosu sojowego, 1 łyżka cukru, 4 duże obrane pomidory podzielone na ósemki, 4 zielone papryczki chilli, 1/2 filiżanki świeżych listków bazylii.
Makaron przygotowujemy według przepisu na opakowaniu. Rozgrzewamy olej, dodajemy czosnek, Thai chiles, smażymy przez 30 sekund, po czym dodajemy mięso, sos rybny, sosy sojowe i cukier. Smażymy, mieszając przez 4-5 min. Wkładamy osączony makaron, pomidory, pokrojone zielone chilli, mieszamy i dusimy przez 2-3 minuty. Potrawę podajemy oprószoną listkami bazylii. W potrawie nie ma alkoholu, za to po jej zjedzeniu potrzeba go będzie bardzo wiele. Stąd nazwa.

Kurczak w sosie kokosowym THAI
- 2 łyżki oleju
- 1.5 kg udek kurczaka pokrojonych na połówki (oddzielnie pałka i górna część)
- 2 łyżeczki świeżo startego imbiru
- 2 łyżeczki czosnku przeciśniętego przez praskę
- 1.5 łyżeczki mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki curry
- 2 łyżki wytrawnego sherry
- puszka (25-30 dag) gęstego kremu kokosowego (nie mleka!)
- 1.5 szklanki bulionu drobiowego
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
- 1/4 szklanki posiekanych listków kolendry
- 1/4 szklanki sosu sojowego
- 1/2 posiekanej papryczki jalapeno lub innej ostrej papryczki
- 2 pokrojone czerwone słodkie papryki
- 1 łyżka soku z limonki
- pieprz
Rozgrzej olej w szerokim rondlu, podsmaż kurczaka. Przełóż na talerz, do rondla włóż imbir i czosnek, smaż minutę. Oprósz mąką i curry, smaż, mieszając, kolejną minutę. Dodaj sherry, krem kokosowy i bulion, zagotuj, mieszając. Dodaj pieprz, sos sojowy i jalapeno. Włóż kurczaka, przykryj i gotuj 10 minut na małym ogniu. Dodaj paprykę, podgrzewaj pod przykryciem kolejne 20-25 minut. Teraz wyjmij kurczaka z sosu i odłóż go na talerz. Sos gotuj tak długo, aż objętość zmniejszy się do półtorej szklanki. Zdejmij tłuszcz z wierzchu, przypraw sokiem z limonki,kolendrą
Kurczę kąpane w zielonym curry THAI
- olej roślinny
- 3 czubate łyżki zielonej pasty curry (znajdziesz w sklepach z żywnością egzotyczną)
- 1 litr śmietany (36-proc.)
- 1 puszka śmietanki kokosowej (może być mleczko kokosowe ale polecam śmietankę)
- 2 łyżki sosu rybnego
- 1 łyżka cukru trzcinowego
- 4 papryczki chili
- 4 piersi kurczaka
- 1 bakłażan
- słodka bazylia tajska
- 50 dag ugotowanego ryżu jaśminowego
W rondlu rozgrzej 1-2 łyżki oleju. Wrzuć zielone curry i podsmaż, aż uzyska brązowawą barwę. Wlej śmietankę zwykłą i kokosową, dodaj sos rybny i cukier. Z papryczek chili usuń gniazda nasienne, strączki pokrój na kawałki i wrzuć do rondla. Kiedy płyn będzie perkotał na niewielkim ogniu, pokrój piersi kurczaka na jak najcieńsze plasterki. Wrzucaj je pojedynczo do wrzącego sosu i sprawdzaj, czy się nie skleiły. Pokrój bakłażana na cztery części i usuń małe pesteczki. Części bakłażana pokrój na półcentymetrowe plasterki. Podsmażaj je na patelni na oleju, aż staną się miękkie. Wrzuć kawałki bakłażana do rondla z kurczakiem, zamieszaj i potrzymaj chwilę na ogniu. W ostatniej chwili posyp potrawę poszatkowanymi listkami słodkiej tajskiej bazylii. Podawaj z jaśminowym ryżem. Tak przygotowany kurczak świetnie smakuje także z makaronem tagliatelle.
Makaron wstążki z kurczakiem THAI
:450 ml niesłodzonego mleka kokosowego
- 2 łyżki czerwonej pasty curry
- 1 łyżka startego imbiru
- 1 szklanka bulionu z kurczaka
- 1 łyżka mąki kukurydzianej
- 70-80 dag filetów z piersi kurczaka pokrojonych w paski
- 2 łyżki sosu rybnego
- 2 łyżki soku z limonki
- 1 posiekana czerwona papryka
- po 1 szklance posiekanych dymek i bazylii
- 50 dag makaronu (wstążek)
- 15 dag różyczek brokułów
- sól
- pieprz
Zrób sos: wymieszaj mleko z pastą curry i imbirem. Podgrzewaj w rondlu na małym ogniu, aż pasta się rozpuści. Połącz bulion i mąkę kukurydzianą, wlej do gorącego sosu. Podgrzewaj, mieszając, aż sos zgęstnieje (2 minuty). Zmniejsz ogień, a do sosu włóż kurczaka, dodaj sos rybny i sok z limonki. Podgrzewaj na małym ogniu przez 2 minuty. Dodaj paprykę, dymki i bazylię, gotuj dalsze 2 minuty. Ugotuj makaron w osolonej wodzie. Gdy jest już prawie gotowy, dodaj brokuły i gotuj razem minutę. Osącz makaron i brokuły, polej sosem, wymieszaj, przypraw do smaku.
Omlet z grzybami mun THAI
- 4 jajka
- 2 suszone grzybki mun
- 1/2 strąka świeżej czerwonej papryki
- 2 szalotki
- plaster (10 dag) chudej pieczeni wieprzowej
- 1/2 szklanki zielonego groszku (może być też z puszki - odcedzony z zalewy lub ugotowany mrożony)
- duża garść kiełków sojowych
- 1/2 szklanki ugotowanego ryżu
- 2 łyżeczki sosu sojowego
- 1/2 łyżeczki chili
- sól
- olej
Grzybki mun wypłucz, zalej wrzątkiem i odstaw, by nieco napęczniały, po czym gotuj je przez 10 minut w tej samej wodzie. Odcedź, a gdy przestygną, pokrój w wąskie, krótkie paski. Podobnie pokrój oczyszczoną paprykę, mięso i obrane szalotki. Do miseczki wbij jajka, rózgą roztrzep je z sosem sojowym, chili i łyżeczką wody. Ubijaj lub miksuj, aż mocno się spienią. Na patelni żeliwnej rozgrzej trochę oleju, wsyp posiekane grzyby, smaż 1-2 minuty, po czym dodaj paprykę, cebulkę, groszek, mięso, ryż i, mieszając, smaż razem, aż wszystkie składniki będą gorące (około 3 minut). Natępnie wyrównaj ich powierzchnię, zalej spienionymi jajkami, posyp kiełkami sojowymi i smaż na małym ogniu 3-5 minut (w zależności od grubości omletu), unosząc widelcem brzegi omletu, tak aby masa jajeczna dotarła we wszystkie zakątki. Od czasu do czasu potrząsaj patelnią, aby omlet równomiernie się usmażył. Pulchny z wierzchu i jasnozłoty od spodu zsuń na talerz i od razu podawaj.
Roladki wieprzowe z owocami Thai
- po 4 dag suszonych gruszek moreli jabłek i fig
- 4 zrazy wieprzowe (ok. 20 dag)
- 15 dag słoniny
- 1 pęczek natki
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- 2 łyżki posiekanych orzechów piniowych
- 2 cebule
- 25 dag marchewki
- 3 łyżki oleju (najlepiej rzepakowego)
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 400 ml rosołu wołowego
- sól
- pieprz
Suszone owoce pokrój w kostkę, zalej wodą i mocz przez noc, a następnie osącz na sitku. Mięso umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Słoninę pokrój w kostkę i smaż na patelni, aż powstaną chrupiące skwarki. Połącz z owocami i posiekaną natką, przypraw solą i pieprzem. Dodaj olej, tymianek i orzechy piniowe. Tak przygotowane nadzienie rozłóż na mięsie, zwiń w roladki i zepnij wykałaczkami. Obraną cebulę i marchewkę pokrój w kostkę. Mięso obsmaż ze wszystkich stron na gorącym tłuszczu. Dodaj warzywa i krótko podsmaż. Dodaj koncentrat pomidorowy, wlej rosół i piecz pod przykryciem w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200°C (około godziny i 15 minut). Mięso wyjmij, a sos z pieczenia przecedź przez sitko i gotuj, aż do lekkiego zgęstnienia. Przypraw do smaku, polej roladki.

Ryż z trawą cytrynową THAI
- 2 łyżki oleju
- 2/3 szklanki posiekanej cebuli
- 1/4 łyżeczki mielonej kurkumy
- 1 szklanka ryżu długoziarnistego Basmati lub Jasmine
- 2 łodygi trawy cytrynowej pokrojone na kawałki o długości 4-5 cm
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 duża posiekana dymka
Wypółcz ryż żeby usunąć białe Pieniny wtenczas ryż staje się sypki
i osusz
Rozgrzej 1,5 łyżki oleju w rondlu o grubych ściankach. Dodaj posiekaną cebulę oraz kurkumę, smaż 5 minut, stale mieszając. Połącz z ryżem, dodaj wodę, trawę cytrynową i sól, zagotuj. Przykryj, zmniejsz ogień i gotuj, aż ryż wchłonie cały płyn i będzie miękki. Gotowanie trwa około 18 minut. Zdejmij z ognia, nie odkrywaj jeszcze przez 10 minut, aby ryż ?doszedł?. Wyjmij z ryżu trawę cytrynową. W szerokim rondlu rozgrzej resztę oleju, wrzuć dymkę i smaż minutę. Wymieszaj z ryżem, przypraw do smaku solą.

Szaszłyki z sosem orzechowym Satay Thai
- 50 dag piersi kurczaka lub wytrymowane z kości i obrane z skóry pałki
Marynata:
- 1 łyżeczka ziarenek kolendry
- 1 łyżeczka ziarenek kuminu (kminu rzymskiego)
- 1 łyżka posiekanego czosnku
- 1 łyżka świeżo startego imbiru
- 2 łyżki sosu rybnego
- 1 łyżka curry w proszku
- szczypta kurkumy
- 8 łyżek mleka kokosowego
- 3 łyżki cukru palmowego
Sos orzechowy:
- 12 dag uprażonych niesolonych orzeszków ziemnych (można też użyć masła orzechowego)
- 3-4 posiekane ząbki czosnku
- 1/2 posiekanej cebuli
- 1-2 łyżki czerwonej pasty curry
- 1 łyżeczka sosu rybnego
- 8 łyżek mleka kokosowego
- 4-6 łyżeczek soku z limonki
- 2-3 łyżeczki cukru palmowego
Sos ogórkowy:
- 4 łyżki octu ryżowego
- 1 łyżeczka cukru
- 2-3 łyżki startego na drobne wiórki świeżego ogórka
- 2 posiekane szalotki
- 3-4 drobno pokrojone papryczki chili
Przygotuj szaszłyczki: piersi kurczaka delikatnie rozbij, starając się, aby mięso było jak najcieńsze, ale uważając, aby go nie uszkodzić. Upraż kolendrę i kumin, a potem pokrusz je w moździerzu. Połącz z pozostałymi składnikami marynaty, włóż piersi kurczaka i odstaw na noc. Następnie pokrój kurczaka w długie wąskie paski (marynaty nie wylewaj) i ponadziewaj jak harmonijkę na drewniane szpadki do szaszłyków (szpadki namocz wcześniej w wodzie, by się nie spaliły). Ułóż na grillu lub na ruszcie piekarnika, upiecz, co jakiś czas odwracając i smarując marynatą. Zrób sos orzechowy: zmiel orzeszki w malakserze, wymieszaj z pozostałymi składnikami oprócz soku z limonki. Jeśli sos jest za gęsty, możesz rozprowadzić go odrobiną bulionu. Gdy sos będzie gładki, dodaj sok z limonki. Przygotuj sos ogórkowy, mieszając wszystkie składniki. Oba sosy podawaj do szaszłyków. Szaszłyki możesz podawać bez sosu.

Tajskie pierożki z sosem z kolendry
- Nadzienie:
- 1/4 szklanki posiekanych dymek
- 50 dag mielonej wieprzowiny
- 2 łyżeczki startego imbiru
- 1 posiekana czerwona papryka
- 2/3 szklanki poszatkowanej kapusty
- 1 zmiażdżony ząbek czosnku
- 1/4 łyżeczki oleju sezamowego
- 1-2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki posiekanej świeżej kolendry
- 1 jajko
- sól
- pieprz
- 60 placków na won tony
- mąka kukurydziana
- 2 łyżki oleju
Sos:
- 1 łyżka sosu rybnego
- 3 łyżki soku z limonki
- 1 łyżka octu winnego
- 1 łyżeczka cukru
- 2 łyżeczki startego imbiru
- po 1 łyżce posiekanych listków mięty i kolendry
- sól
- pieprz
Wymieszaj w misce składniki nadzienia, przypraw i wstaw na noc do lodówki. Na każdy płat ciasta nakładaj po czubatej łyżce nadzienia. Zwilż wodą brzegi won tonów, zaciśnij je ponad nadzieniem, tak aby powstały sakiewki. Pierożki układaj na pergaminie oprószonym mąką kukurydzianą. Wymieszaj w misce składniki sosu, przypraw do smaku solą i pieprzem. W szerokim rondlu porcjami rozgrzewaj olej, wkładaj pierogi płaską stroną do dołu i smaż je około minuty. Gdy zrobią się złote, wlej trochę wody i przykryj rondel. W ten sposób pierogi ugotują się w parze (3 minuty na średnim ogniu). Podawaj z sosem.
Warzywa po tajsku
Składniki:
- 1 łyżka oleju sezamowego
- 2 łyżeczki obranego i startego świeżego korzenia imbiru
- 1 duży ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
- 1 czerwona papryka pokrojona w paski
- 20 dag grzybków shiitake (same kapelusze) pokrojonych w cienkie plasterki
- 3 duże dymki pokrojone w cienkie plasterki
- 3 szklanki drobno pokrojonej kapusty bok choy (lub pekińskiej)
- sól
- pieprz
Sposób przyrządzania:
Rozgrzej olej w rondlu o grubych ściankach. Włóż imbir i czosnek, po 20 sekundach dodaj paprykę i grzybki. Gdy papryka jest miękka, ale jeszcze jędrna (po około 3 minutach), dodaj dymki i kapustę. Podgrzewaj 2 minuty, aż kapusta zmięknie. Przypraw solą i pieprzem.

Brak komentarzy: