Speak pipe

29.4.07

Szparagi Mania

Moje ulubione warzywo które zjawja się w Wlkp pod koniec kwietnia i czasami można je kupić aż do połowy czerwca.Zajadam się nimi codziennie.W Poznaniu polecam restaurację w Hotelu Rzymskim która od wielu lat organizuje w Maju menu szparagowe. Co ciekawe jest to warzywo zupełnie nieznane w wschodniej Polsce.Są tak ulubione przez naszych sąsiadów w Niemczech gdzie od wielu lat w najstarszym mieście Worms liczącym 2000 lat organizują 04.05.2007 WORMSER SPARGEL GOURMET FEST.Podobne imprezy są organizowane w Francji,Wielkiej Brytanii i w USA w Californi która produkuje najwięcej szparagów w USA.Największymi producentami szparagów są Chiny ,Peru,USA i Meksyk.Najwięksi konsumenci są w (USA importuje 4 razy więcej niż EU),EU i w Japonii.W Polsce zagłębiem szparagowym jest Wielkopolska a w Niemczech rejon Berlina,który wielu Polaków odwiedziło i dorobiło się na saksach w zbieraniu szparagów.
HISTORIA To szlachetne warzywo pochodzi z rodziny liliowatych tej samej rodziny, co popularna cebula, czosnek i por . Nazwę zawdzięcza starożytnym Grekom, którzy je uwielbiali. "Asparagus" oznaczało tyle, co "pęd", "kiełek". W Azji Mniejszej, Zachodniej Syberii, Afryce Północnej i Europie szparagi rosną w stanie dzikim. Zaliczana do jednych z najstarszych uprawnych warzyw na świecie.Uprawa tego delikatnych szparagów znana jest od czterech tysięcy lat i prawdopodobnie zaczęła się w rejonie Morza Śródziemnego, chociaż źródła pisane wskazują, że tymi warzywami zajadali się także Indianie północnoamerykańscy, którzy traktowali je jak lekarstwo i jedli głównie w postaci suszu. W czasach starożytnych warzywa te popularne były także w Hiszpanii, Imperium Rzymskim i Syrii. Grecy zajadali się świeżymi szparagami w sezonie, zimą długo zadowalając się suszonymi, dopóki nie wpadli na tyleż genialny, co prosty pomysł wykorzystania w charakterze gigantycznej "lodówki" śniegów Alp. Całe transporty ukochanego warzywa starożytnych były transportowane jesienią wysoko w góry, skąd - mrożone - przez całą zimę były dostarczane na stoły antycznych wielmożów.Egipcjanie cenili szparagi tak wysoko, że prowadzili specjalne uprawy tej rośliny, które przeznaczali w całości na ofiarę dla bogów. Do Francji dotarły około 1469 roku, potem do Anglii, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, i - na przełomie XVIII wieku - do Polski. Znaczny rozwój uprawy tego cennego warzywa datuje się od XIX wieku. Szparagi podbiły żołądki i stoły całej Europy, co rychło doprowadziło do mody na to warzywo także i w Ameryce. Ludwik XIV jako pierwszy wpadł na pomysł, żeby szparagi hodować w cieplarni - tylko tak mógł rozkoszować się ich smakiem przez cały rok. W Chinach szparagi uchodzą za przysmak - pokrojone na małe kawałki kandyzuje się w cukrze i jada na deser. . Obecnie uprawia się je prawie we wszystkich krajach świata. Przedmiotem uprawy są młode, mięsiste pędy, zwane wypustami, długości ok. 25 cm, charakteryzujące się specyficznym smakiem i aromatem oraz delikatną konsystencją. Najsmaczniejsze są górne części pędu. W Polsce uprawia się szparagi białe i ostatnio zielone, we Francji i Włoszech - szparagi zielone, o intensywniejszym smaku.
WŁAŚCIWOŚCI Uchodzą za afrodyzjak, ale jak dowiodły badania nie mają takich właściwości. Tak czy inaczej delikatne, lekkostrawne szparagi z umiejętnie dobranymi dodatkami idealnie nadają się na romantyczną kolację przy świecach. Są zdrowe i niskokaloryczne: 100 gram zawiera (z niewielkimi wahaniami w zależności od koloru i rodzaju) około 17 (!!!) kcal, śladowe ilości tłuszczu, 3 gramy białka i pełno witamin A i C oraz cenne mikroelementy, takie jak żelazo, potas, cynk a także sporo błonnika.Cenione jako środek kojący nerwy i przeciwreumatyczne zyskały sobie wielu zwolenników w krajach zachodnich. Mają działanie przeczyszczające i moczopędne. Są lekkostrawne i niskokaloryczne, o czym powinny pamiętać panie odchudzające się. Zielone szparagi słynne są z dużych ilości antyutleniaczy, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się - dlatego są ulubionym pożywieniem hollywoodzkich piękności.
Jak kupować dobre szparagi
Kupując je należy wybierać te grube, o jasnych zamkniętych główkach i połyskujących gładkich pędach.Zwrócić uwagę czy sprzedawca trzyma trzonki w wodzie.Przy wybieraniu uważnie obejrzyj obcięte końce: jeśli są suche, poczerniałe albo brązowe, warzywo nie nadaje się już do niczego. Kupuj i przyrządzaj tylko świeże - stare szybko łykowacieją i gorzknieją.
PRZECHOWYWANIE-Najlepiej zjeść je od razu. Jeśli jednak chcesz je przyrządzić następnego dnia, owiń je w wilgotną czystą ściereczkę kuchenną i włóż na najniższą półkę lodówki. Jeśli planujesz je zamrozić - zblanszuj najpierw przez 3-4 minuty w gotującej wodzie, osusz, ostudź i dopiero potem schowaj do zamrażalnika. Kiedy będą ci potrzebne, wrzuć je na gorącą (nie wrzącą) wodę na około 10-12 minut.
HODOWLA Nie są wybredne - rosną w piaszczystej ziemi niskiej klasy, lubią mróz. Idealna okolica pod uprawę to taka, w której grunt zamarza na głębokość kilku centymetrów, za dnia rozmarzając, co pozwala im rosnąć tylko podczas dnia. Uprawy tej szlachetnej rośliny wymagają stałej czujności - rolnicy muszą czuwać, wypatrując wychylających się z gleby kiełków i przysypywać je. Jadalną częścią rośliny jest właśnie pęd, który niemal w całości rośnie pod ziemią.
Uwaga naj smakujące szparagi to saute w mieszance 50/50 oliwy z oliwek i masła,Posiekaj warzywa pod kątem na 3 cm kawałki najpierw smaż grube trzonki przepołowione na pół wzdłóz a na końcu dodaj główki Cały smak jest wtenczas zatrzymany a nie utracony w wodzie,posypujemy startym parmezanem,lub polewamy sosem sojowym albo skraplamy cytryną
Szparagi można jeść :
SUROWE - słodkawe i jędrne, przydadzą oryginalnego smaczku sałatce. Oderwij zdrewniały koniec (możesz go wykorzystać na przykład do zupy), posiekaj w paseczki albo plastry resztę i dodaj do posiekanej cebuli cukrowej, ogórka, awokado i ugotowanego przestudzonego makaronu, dopraw winegretem - i pyszna sałatka gotowa!
SMAŻONE - w stylu orientalnym. Posiekaj warzywa pod kątem na kawałki i podsmaż w oleju, dodając pod koniec trochę siekanego drobno czosnku
PIECZONE - usuń z umytych i osuszonych szparagów zdrewniałe końce. Nie wszystkim wiadomo, że szparagi można piec. Do rozgrzanego naczynia wrzucamy nieściśnięte niczym szparagi, układamy je w jedną warstwę i pieczemy w temperaturze 200 stopni (lub wyższej) przez kilka minut. Można również upiec je na palniku kuchenki w rozgrzanym do białości naczyniu żeliwnym. (W obu przypadkach nie dodajemy żadnego tłuszczu - pieczemy na sucho. Natomiast kiedy rzucamy szparagi na ruszt, winniśmy najpierw je naoliwić). Jeżeli pieczemy szparagi w piekarniku, możemy dorzucić do nich garść pomidorów koktajlowych i kilkanaście liści bazylii i już na stole polać dziewiczą oliwą.
GRILLOWANE - przygotuj szparagi jak powyżej i upiecz na grillowej kratce, często obracając, przez około 5-10 minut.
GOTOWANE -Obrać szparagi z łykowatej skórki Odłamać i zmiażdzyć twarde trzonki i obrane skórki włożyć je do wody gdzie gotujemy szparagi i wtenczas mamy podstawę wywaru z którego możemy użyć do zrobienia bulionu lub zupy szparagowej.Wrzucić do wrzątku z szczyptą cukru. (Mistrzowie kuchni wody na szparagi nie solą - uważa się bowiem, że dosmaczać się je powinno już na talerzu) i gotować na parze zależnie od grubości szparagów cienkie 6-7 min ,grube 9 minut ( można je rozciąć na pół podłużnie i też gotować jak cienkie) Jeśli warzywa w pęczku są różnej grubości, zacznij od gotowania najgrubszych (związanych w osobną wiązkę) i po 3-5 minutach dodaj chudsze (także związane). Najlepiej do bardzo wąskiego, ale wysokiego garnka. Można je też lekko związać i wstawić w pozycji pionowej do garnka z wodą. Dobrze jeśli łebki lekko wystają nad powierzchnią wody. Możemy dodać kawałek masła do gotowania. Tak przyrządzone warzywa najlepiej smakują z beszamelem albo po polsku - z podsmażoną na maśle bułką tartą. Pasują także jako dodatek warzywny do dań mącznych (np. makaronu) lub mięsa. . Wszystko zależy od tego, czy ma to być lekka przystawka, czy pożywne danie.
Białe
Odłamać twardą część szparaga przy odcięciu.Odłamane końcówki ugotować wraz z szparagami wywar tworzy on Szparagi obrać z włóknistej skórki. Związać nitką w pęczek. Włożyć do wrzącej lekko osolonej wody z odrobiną cukru. Pionowo - łebkami do góry, tak aby wystawały nad wodę.Delikatne łebki powinny gotować się na parze pod przykryciem. Dobrze ugotowane powinny być jędrne i lekko się uginać, gdy podniesie się je widelcem. Są doskonałe z jajecznymi i śmietankowymi sosami, jako dodatek do łososia, kawioru, krewetek, krabów, szynki
Zielone
Zielone szparagi lubią sosy oliwne.Przyrządza się jak najprościej –saute, na parze, gotowane, duszone, grillowane - aby pozostały lekko chrupiące. Szparagów zielonych nie trzeba obierać, co ma duże znaczenie, gdyż pod skórką jest najwięcej składników odżywczych, wśród których znajdują się m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, witaminy: B1, B2, B6, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy, szczawiowy. Jeśli chcesz, aby zielona odmiana nie zmieniła podczas gotowania koloru, dodaj do wrzątku płaską łyżeczkę sody.
Sos do białych szparagów
Poza sosem holenderskim lub wariacją na jego temat, sosem Cornaro (z dodatkiem orzechów włoskich i skórki pomarańczowej), do szparagów białych świetne jest masło sardelowe. Na każdą łyżkę masła bierzemy jeden filet z sardeli w oliwie (oliwę trzeba dokładnie spłukać pod bieżącą wodą). Sardele siekamy drobniuteńko i ucieramy z masłem, po czym chłodzimy tę miksturę w lodówce przez kilka godzin przed podaniem. W ten sam sposób przyrządza się masła ziołowe - z natką pietruszki, estragonem, szałwią, rozmarynem, tymiankiem lub ulubioną mieszanką świeżych ziół.
Tajski sos orzechowy
Dwie garście surowych orzeszków ziemnych pieczemy w temperaturze 175 stopni, aż ich łupiny pociemnieją i kuchnię wypełni wspaniały aromat. Kiedy przestygną, wyślizgujemy je z łupinek i mielemy w robocie kuchennym na gruboziarnistą masę. W odrobinie oleju szklimy posiekaną cebulę, dodajemy trochę utartego imbiru, łyżeczkę czerwonej pasty curry i szczyptę cukru. Podsmażamy, dolewamy szklankę mleczka kokosowego i orzeszki, gotujemy przez kilka minut i zaprawiamy łyżeczką soku z limony. Sosem polewamy szparagi - i żyjemy.

Szparagi z rodzynkami i orzechami pinii
2-3 osoby, 25 minut
pęczek zielonych szparagów, 2 łyżki namoczonych, rodzynek, 2 łyżki orzechów piniowych, 3 łyżki oliwy, 2 łyżki oleju orzechowego, łyżka soku z cytryny, sól, świeżo mielony pieprz, otarta skórka z cytryny do dekoracji
Szparagi obrać i odciąć końcówki. Wymieszać z łyżką oliwy, posolić i popieprzyć, wstawić do gorącego piekarnikaPo 10 minutach dodać orzeszki i rodzynki.Piec ok. 15 minut, aż szparagi się zrumienią.
Wymieszać resztę oliwy z olejem orzechowym i sokiem z cytryny, doprawić solą i pieprzem.
Sałatka z melonem szparagami truskawkami
Sałata najlepiej rzymska lub odmiany zielonej sałaty,nigdy chińska lub lodowa
pęczek białych szparagów
melon
20 dag truskawek
cytryna
sól
bazylia
Szparagi obrać, ugotować na półmiękko, pokroić. Wymieszać z kulkami melona i truskawkami. Przyprawić, ułożyć na liściach sałaty.
Szparagi z grilla cytrynowym majonezem
Skladniki (na 4 osoby):800 g szparagow przygotowanych do zgrylowania;3 lyzki oliwysol i swiezo zmielony pieprzsalsa mayonesa:200 g kupnego majonezu niskokalorycznego;2 zabki zmiażdzonego czosnku 2 łyzeczki drobno startej skórki cytrynowej,2 łyzki soku z cytryny sczypta słodkiej papryki (pimenton dulce)Metoda:1. Szparagi ułożyć jedna warstwa w plytkim naczyniu , skropić oliwą, posypac sola i pieprzem. Dokładnie poobracać je w tej oliwie.2. Wszystkie skladniki do salsy majonezowej, ubić widelcem w małym naczyniu, doprawic sola i pieprzem.3. Rozgrzac gryl lub duza żeliwna patelnie na duzym ogniu, az zacznie lekko dymic. Klasc na to po kilka szparagow i opiekac 2-3 minuty z obu stron, az sie lekko zwegla miejscami.POdawac z sosem majopnezowym.
Lipskie różności ze szparagami Czas wykonania: 45 min Składniki:Porcja na 4 osoby - 250g zielonych szparagów - 250 g białych szparagów - sól, pieprz - 100 g groszku cukrowego - 1 kalarepa - 4 marchewki - 1 pęczek dymki - 40 g masła - 200 ml bulionu warzywnego - 20 g pasty krabowej - 150 g krewetek koktajlowych - gałka muszkatołowaBiałe szparagi obrać i pokroić. Zielone tylko umyć. Oba rodzaje gotować w wodzie ze szczyptą soli przez 3 minuty, potem zalać zimną wodą i odsączyć i pokropić na kawałki ok. 3 cm. Groszek cukrowy, kalarepe, marchewkę umyć i poszatkować. Dymkę umyć poszatkować na kawałki wielkości około 3 cm. Masło rozpuścić w garnku dodać do niego groszek marchewkę i kalarepkę i dusić to 3 min, dodać bulion warzywny i dalej gotować pod przykryciem przez 4 minuty. Pastę karbową dymkę szparagi oraz z krewetkami dodać do garnka, potem dosypać sól pieprz oraz gałkę muszkatołową do smaku i gotować na małym ogniu przez 4 min.

SZPARAGI, SOS, JAJKO,ŁOSOŚ 1 pęczek białych szparagów 3/4 kostki masła 4 żółtka 1 łyżka soku z limonek sól, pieprz 4 jajka8 plasterków wędzonego łososiapłatki parmezanuW rondlu rozpuścić masło. Odstawić. Żółtka zmiksować z 2 łyżkami wody, podgrzewać na bardzo małym ogniu, energicznie mieszając (ok. 30 s), aż sos stanie się biały z lekką pianką. Ubijać przez kolejne 2-3 minuty, aż sos zgęstnieje. Należy uważać, aby jajka się nie zsiadły. Zdjąć z ognia, dodawać małymi porcjami wystudzone masło. Za każdym razem dobrze ubijać. Wymieszać z sokiem z limonki, solą i pieprzem. Jajka ugotować na twardo, przeciąć na ćwiartki.Ugotować szparagi. Odcedzić. Na białym talerzu ułożyć szparagi, łososia i jajka. Polać sosem. Posypać płatkami parmezanu i świeżo zmielonym pieprzem.
Zupa krem ze szparagów
czas od 15 do 30 min l500 g szparagówsól2 łyżeczki cukru2 łyżki masła4 szklanki bulionu lub wywaru z warzyw2 żółtka pół szklanki śmietany lub śmietanki Szparagi myjemy, oczyszczamy z włókien, po czym gotujemy w niewielkiej ilości lekko posolonej i osłodzonej wody z masłem. Gdy zmiękną, odcinamy główki i odkładamy je do wazy. Pozostałe części szparagów przecieramy przez sito (będzie łatwiej, jeśli wpierw szparagi zmiksujemy), przelewając sito wywarem..Gotujemyw rondlu przecier szparagowy wraz z wywarem szparagowym i bulionem (wywarem warzywnym). Doprawiamy solą.Odstawiamy zupę z ognia, mieszamy z żółtkami wymieszanymi ze śmietaną i przelewamy do wazy ze szparagowymi główkami. Podajemy z posiekaną natką
Zupa szparagowa z estragonem
1 kg szparagów, 300 ml mleka, 150 ml białego wytrawnego wina, 2 łyżki posie-kanego świeżego estragonu albo 1 łyżeczka suszonego, 6 łyżek masła, 6 łyżek mąki, 1 l bulionu, sól, pieprz
Odcinamy zdrewniałe końce szparagów, łodygi obieramy i kroimy na cztery części (kilka ładnych główek zostawiamy do dekoracji zupy), wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy przez 15-20 minut. Studzimy i wraz z zimnym mlekiem miksujemy. Purée ze szparagów i mleka podgrzewamy na wolnym ogniu. W małym rondlu podgrzewamy wino, dodajemy estragon i szczyptę pieprzu, gotujemy bez przykrycia przez 20 minut, tak aby płyn swobodnie parował. Masło topimy w garnku, dodajemy mąkę i mieszamy. Wlewamy powoli bulion, stale mieszając, by nie powstały grudki, i gotujemy 5 minut. Dodajemy purée ze szparagów oraz odparowane wino z ziołami (wlewamy je przez sitko). Zupę zagotowujemy. Przed podaniem dekorujemy ją na talerzach blanszowanymi główkami szparagów.
SZPARAGI, SOS, SOJA 1 pęczek zielonych szparagów 3/4 kostki masła 2 źdźbła trawki cytrynowej1 papryczka chilli 1 ząbek czosnku2 łyżki sosu sojowegoRozpuścić masło. Sklarować. Dodać drobno posiekane: trawkę cytrynową, chilli i czosnek. Podgrzewać ok. 10 min na wolnym ogniu. Następnie dodać sos sojowy. Wymieszać.Szparagi ułożyć na blaszce, posypać solą i pieprzem, skropić oliwą. Piec w piekarniku ok. 6 min w temperaturze 200 st. Szparagi układać na półmisku, obok, w małym naczyniu, sos. półmisku, obok, w małym naczyniu, sos.
Szparagi z sosem malinowym
400 g szparagów, 200 g świeżych liści szpinaku, 200 g malin (mrożone odmrażamy i osuszamy), 1 łyżka białego octu winnego, 6 łyżek oliwy z oliwek, sól i pieprz do smaku, 1 łyżka posiekanej dymkiOczyszczone i obrane szparagi blanszujemy w osolonej wodzie, tak żeby pozostały chrupiące (4-5 minut), odcedzamy. Listki szpinaku dokładnie myjemy i dzielimy na porcje. Kilka malin odkładamy do dekoracji, a resztę miksujemy z octem, oliwą, solą i pieprzem. Na liściach szpinaku układamy szparagi i maliny, polewamy sosem, posypujemy posiekaną dymką.

SZPARAGI I MAKARON -Uwaga- używajmy tylko makaronów które mają 100 % pszenicy durum,naj w Polsce to są makarony firmy Goliard(Tesco i inne porządne sklepy.Wrzuć makaron do lekko osolonego wrzątku i gotuj nie dłuzej niż 7 minut.To klasyczne połączenie - delikatny smak warzywa makaron podkreśla bowiem bardzo wyraziście. Spróbuj tej kombinacji na ciepło (na przykład w słynnej paście primavera) lub na zimno - w sałatce.
Wstążki ze szparagami w śmietanie czas od 15 do 30 min 400 g makaronu wstążki200 g sera ricotta1 szklanka śmietany75 g świeżo startego parmezanu500 g świeżych szparagów pokrojonych na kawałki45 g zrumienionych migdałów w płatkachgałka muszkatołowa do smakuRozcieramy ser ricotta w misce, mieszamy ze śmietaną, parmezanem i gałką muszkatołową, przyprawiamy solą i pieprzem do samku.Gotujemy makaron, dodajemy do garnka szparagi i gotujemy następne 3 minuty. Makaron i szparagi odcedzamy i wkładamy z powrotem do garnka, zostawiamy 2 łyżki wody z gotowania.Dolewamy wodę z gotowania do ricotty, dokładnie mieszamy, przekładamy do makaronu i delikatnie mieszamy. Podajemy posypany zrumienionymi migdałami.
Makaron z serem owczym i szparagami czas od 15 do 30 min 500 g makaronu penne (pióra)1 łyżka oleju słonecznikowego2 łyżki masła2 pokrojone na cienkie plasterki czerwone cebule1 drobno posiekany ząbek czosnkusól morskaświeżo zmielony czarny pieprz250 g obranych i pokrojonych na kilkucentymetrowe kawałki szparagów1 szklanka groszku, świeżego lub mrożonego2 szklanki rozkruszonego sera owczegoRozgrzewamy olej i masło na dużej patelni o pogrubionym dnie, dodajemy cebulę i smażymy na średnim ogniu 7 minut, od czasu do czasu mieszając. Dodajemy czosnek i smażymy jeszcze 3 minuty, aż cebula się zarumieni. Gotujemy osoloną wodę w dużym rondlu. Wrzucamy makaron i gotujemy 5 minut. Dodajemy kolejno szparagi - gotujemy 2 minuty, i groszek - gotujemy jeszcze 2 minuty. Odcedzamy.Wkładamy makaron z warzywami do rondla, dodajemy cebulę, zostawiając odrobinę do dekoracji. Mieszamy, dodajemy ser owczy oraz dużą ilość pieprzu. Dokładnie mieszamy. Podajemy posypane cebulą.
Wstążki ze szparagami i świeżymi ziołami czas od 15 do 30 min l 500 g makaronu wstążki długie150 g szparagów40 g masła1 łyżka zielonej pietruszki1 łyżka bazylii świeżej posiekanej1 szkalnka śmietany50 g utartego parmezanuGotujemy makaron w dużym garnku, odcedzamy i wkładamy z powrotem do garnka.Gdy makaron będzie się gotował, kroimy szparagi na małe kawałki. Topimy masło w średnim garnku, dajemy szparagi i smażymy mieszając na średnim ogniu 2 minuty, aż będą ugotowane, ale jędrne. Dodajemy pietruszkę i bazylię, śmietanę, sól i pieprz do smaku. Gotujemy 2 minuty.Dodajemy parmezan i dobrze mieszamy. Po wymieszaniu dodajemy do ciepłego makaronu i mieszamy tak, aby wszystkie składniki były równomiernie rozprowadzone.
Spaghetti z klopsikami i szparagami czas pow. 30 min400 g spaghetti1 mała cebula1/2 pęczka natki pietruszki250 g mięsa mielonego wołowo-wieprzowego1 jajko1 łyżka bułki tartej200 g zielonych lub białych szparagów1 łyżka oleju100 ml bulionu mięsnego200 g śmietany kremówkipieprz1 łyżka soku z cytrynysólObieramy cebulę, natkę pietruszki myjemy, drobno je siekamy i mieszamy z mielonym mięsem, jajkiem, tartą bułką oraz sporą szczyptą soli i pieprzu. Energicznie wszystko mieszamy widelcem, aż składniki połączą się w gładką mięsną masę. Formujemy z niej klopsiki wielkości włoskiego orzecha.Myjemy szparagi, odcinamy końce pędów, które nastepnie kroimy na niewielkie kawałki. Na patelni rozgrzewamy olej, 4 minuty obsmażamy na nim klopsiki na rumiano ze wszystkich stron, wyjmujemy z patelni. Do sosu wytworzonego przy smażeniu klopsów wlewamy bulion i śmietanę kremówkę, mieszamy i wygotowujemy nieco, aż sos zgęstnieje. Klopsiki wkładamy do sosu i trzymamy w cieple.Gotujemy makaron al dente wraz ze szparagami. Odcedzamy i mieszamy z sosem z klopsikami. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, sokiem z cytryny i natychmiast podajemy.
Wstążki ze szparagami i szynką parmeńską 500 g świeżego makaronu wstążki450 g szparagów4 łyżki masła2 łyżki oliwy z oliwek1 pokrojona w plasterki dymka (bez szczypiorku)½ szklanki pokrojonej w wąskie paseczki szynki parmeńskiej½ szklanki śmietanki kremówkisól czarny pieprzświeżo starty parmezan do posypaniaOczyszczamy i kroimy szparagi na dwucentymetrowe kawałki, zostawiając czubki w całości. Rozgrzewamy oliwę i masło na dużej patelni o pogrubionym dnie, dodajemy dymkę i smażymy 2 minuty, aż się zeszkli. Dodajemy szynkę, smażymy 2 minuty, następnie szparagi i dusimy 5 minut, aż zmiękną, od czasu do czasu mieszając. Wlewamy śmietankę, gotujemy i doprawiamy do smaku. Gotujemy makaron w dużej ilości osolonej wody, aż będzie al dente. Odcedzamy, zostawiając trochę wody z gotowania. Przekładamy stopniowo makaron do ogrzanej salaterki, mieszając z częścią sosu. Powtarzamy czynność, na koniec wykładamy na wierzch resztę sosu. Jeżeli danie wydaje się suche, dodajemy 1-2 łyżki wody do gotowania. Podajemy z parmezanem.
Świdry z pomidorami i szparagami konserwowanymi lub świeżymi czas od 15 do 30 min liczba400 g makaronu świdry2 słoiki zielonych szparagów4 dojrzałe pomidorycebula10 listków bazylii50 g tartego parmezanu5 łyżek oliwyczarny pieprz ziarnistysól Najlepiej świeże gotowane Szparagi osączamy z zalewy, kroimy na 3-centymetrowe kawałki. Główki wkładamy do miseczki i odkładamy. Pomidory parzymy, obieramy ze skóry, pozbawiamy pestek i kroimy w kostkę.W głębokiej patelni lub szerokim rondlu rozgrzewamy oliwę, szklimy na niej posiekaną cebulę, dodajemy pomidory i smażymy 10 min, mieszając.Łączymy sos ze szparagami, gotujemy, mieszamy z makaronem ugotowanym al dente i przekładamy do ogrzanej wazy lub salaterki. Przybieramy główkami szparagów i posypujemy parmezanem.

Brak komentarzy: