Speak pipe

30.4.07

Winniczki Górą 1 maja, a nie Komunistyczne Święto pracy w Pl

Winniczki Górą 1 maja, a nie Komunistyczne Święto pracy w Pl
1 maja powinniśmy się poważnie zastanowić czy nadal powinniśmy święcić te komunistyczne święto robotników ,ponieważ dla mnie 1 Maja kojarzy się tylko z rozpoczęciem zbioru winniczków.Może powinniśmy zmienić te święto na Święto Winniczka
.
MOJA PRZYGODA Z WINNICZKIEM
Pierwszy raz zetknąłem się z nimi w roku 1970 w Fayettvilee ,Północna Karolina ,mój młodszy brat Roman miał pracownika,który był również pilotem wojskowym i często latał w ramach ćwiczeń do Francji,która wtenczas była ważnym sojusznikiem USA.Jego żona Ruth była rodowitą Francuzką.I pewnego dnia zaprosił nas do swojego domu nad jeziorem na obiad ,gdzie głównym daniem były wielkie blachy pieczonych ślimaków w sosie z masła i czosnku ,a sos był świetną maczanką do chleba.Wtenczas połknąłem haczyk.Przez wiele lat bardzo często zamawiałem ślimaki po burgundzku w restauracjach ,ale był jeden problem one zawsze pochodziły z puszki.
Dopiero w Polsce mieszkając niedaleko Cytadeli,posmakowałem świeżego ślimaka.Zawsze po deszczu ją i moja suczka Fatami (Shar Pei ) wybieraliśmy się tam na łowy ona była tak dobra,że jeśli przeoczyłem jakiegoś, to ona szturchała go przednią łapą.Prawdziwy pies na ślimaki .Ludzie często pytali się mnie co ją szukam,mówię im ślimaki-jedzenie francuskich króli.
Mówiłem jak można narzekać że nie ma co jeść –kiedy jedzenie pełza im pod nogami.Później dowiedziałem się że ślimaki,ostrygi,owoce morza ,żabie udka,homary ,to było tylko jedzenie dla najuboższych,a dzisiaj najbogatszych.W dziewiętnastym wieku homary które były wyrzucane na wschodnim wybrzeżu USA były paszą dla świń.Czeladnicy w umowach z pracodawcą zastrzegali sobie że nie będą karmieni więcej niż dwa dni ostrygami.Jaka jest siła marketingu ?
W USA ślimaki są plagą winnic w Kalifornii,w jakiś sposób przywędrowały z Europy do i USA tam są uważane za groźne szkodniki,ale pomimo tego wielu ludzi uprawia hodowlę winniczków na cele kulinarne
ŚLIMAK WINNICZEK
Maj to jedyny miesiąc, w którym ślimaki winniczki można zbierać (i tylko takie, które mają średnicę skorupy większą niż 3 cm). W pozostałych miesiącach roku mięczaki te są pod ochroną
To nasz największy ślimak - jego skorupa może mieć nawet 6 cm średnicy. Spotkać go można w niezbyt gęstych, wilgotnych zaroślach. Wybiera takie miejsca po to, by nie wyschnąć, wydziela bowiem śluz, dzięki któremu może się poruszać. Zimę winniczki spędzają w skorupce, do której wejście zamykają wapiennym wieczkiem. Na wiosnę wygrzebują się z ziemi i zaczynają gody. Ślimaki są obojnakami, ale zawsze łączą się w pary. A seks, uwaga, mogą uprawiać nawet przez 10 godzin. Efektem zbliżenia są jaja (do 55 od sztuki), z których po 25-28 dniach wykluwają się małe ślimaki z delikatną, przeźroczystą muszlą. W naturze winniczek może żyć nawet sześć lat. Skorupiak jest aktywny przede wszystkim nocą. Jego nazwa wzięła się od upodobania do winorośli, w których czynił niegdyś wielkie szkody. Dziś częściej spotkać go można w parkach, ogrodach i lasach.
Jako przysmak znany był już w starożytnym Rzymie. Przypisywano mu właściwości lecznicze i traktowano jako afrodyzjak. Z Rzymianami zawędrował na Wyspy Brytyjskie, gdzie zresztą nosi nazwę roman snail (ślimak rzymski). Walory smakowe ślimaków docenili już średniowieczni mnisi, którzy postanowili sobie nimi urozmaicić jadłospis w Wielki Post. Dołączyli więc je do zieleniny, ryb i bobrzych ogonów. Dziś jest przysmakiem, głównie we Francji, Belgii,Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA
.
JAK SMAKUJĄ ŚLIMAKI?
Najlepiej smakuje na wiosnę, kiedy zawiera najmniej soli wapiennych.
Jeśli nie są przyprawione, to smakują jak trawa. Po trosze jak owoce morza, choć mają swój specyficzny smak. Ślimaki smakują jak żołądki lub wątróbki . Są delikatne, łagodne, a w sosie śmietanowym rewelacyjne.
Zanim jednak mięczak wyląduje na talerzu, musi okazać się prawdziwym twardzielem. Najpierw jest 7 dni głodzony, potem myty, solony, znów myty i dopiero wówczas trafia do wrzątku na 15 minut. Mięczaki te przyrządzane są na różne sposoby: w sosie, zapiekane w różnych ciastach, macerowane w oliwie, grillowane. Jajeczka ślimaków, nazywane "białym kawiorem", uznawane są za prawdziwy przysmak. Nic dziwnego, że są bardzo drogie i wydawane tylko w najbardziej ekskluzywnych restauracjach. Coraz częściej winniczki są produkowane w hodowlach. Przez ich specjalne żywienie można uzyskać mięso bardziej kruche, o delikatniejszym smaku.JAKIE ZALETY MAJĄ JESZCZE ŚLIMAKI?
Mięso winniczków jest chude, zawiera dużo białka, magnezu, wapnia, miedzi, cynku i jodu. Dodatkowo na bazie substancji zawartych w śluzie ślimaków wytwarzane są lekarstwa na tuberkulozę, astmę czy leki ułatwiające gojenie się ran. ślimacze mięso jest lekarstwem na bóle żołądka. W średniowieczu wody, w której parzono ślimaki, używano do leczenia schorzeń gardła, oskrzeli i różnych przypadłości żołądkowych. Śluz ślimaka zawiera substancje bakteriostatyczne, na bazie których wytwarza się lekarstwa na astmę i gruźlicę oraz lekarstwa przyspieszające i ułatwiające gojenie się ran

ZBIÓR OBJĘTY JEST SPECJALNYM PROGRAMEM OCHRONNYM
Jeszcze kilka lat temu zbieranie winniczków odbywało się bez ograniczeń. Teraz ich zbiór objęty jest specjalnym programem ochronnym. W naszym regionie wojewoda dał zezwolenie na ich pozyskiwanie dziesięciu firmom.Dlatego liczebność tych ślimaków w naszym regionie drastycznie spadła. Teraz ich zbiór objęty jest specjalnym programem ochronnym. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 28 września 2004 r., winniczki będzie można zbierać od 1 do 31 maja, ale tylko poza obszarami chronionymi (rezerwatami, użytkami ekologicznymi czy parkami krajobrazowymi). Dziesięć firm, którym wojewoda wydał pozwolenie, może łącznie zebrać nie więcej niż 105 ton mięczaków, ale wyłącznie o średnicy muszli przekraczającej 3 cm. Zebrane zostanie w ten sposób ok. 44 proc. populacji gatunku występującej na terenie Wielkopolski. Na decyzję wojewody ma co roku wpływ analiza, którą przygotowuje Zakład Zoologii Ogólnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po zakończeniu zbioru firmy są zobowiązane do złożenia sprawozdania Wojewódzkiemu Konserwatorowi Przyrody.
EKSPORT
Wartość eksportu polskiego ślimaka winniczka do krajów Europy Zachodniej w ubiegłym roku wyniosła ponad 3 mln euro. Z naszego kraju pojechało do Francji 400 ton winniczków. Francuzi bowiem najczęściej poszukują u siebie ślimaków właśnie z Polski oraz Czech.
ILE ŚLIMAKÓW NA KG
Na kilogram trzeba uzbierać ok. 35 ślimaków.
CENY
W 2006 r. w polskich punktach skupu kilogram kosztował 2 zł. Po przejściu przez ręce pośredników i po wstępnej przeróbce we Francji osiągał cenę kilku do kilkunastu euro. W tej cenie winniczki wracają też na polski rynek gotowe do konsumpcji.
Winniczek po burgundzku
Autor:Witold Zalewski
Składniki: tuzin winniczków konserwowych lub najlepiej świeżych , 100 g masła, sól, pieprz, ząbek czosnku, cebula szalotka, posiekana bardzo drobno natka pietruszki. Sposób przyrządzenia: masło zmiksować, dodać wszystkie składniki, do muszelki włożyć odrobinę masła, następnie mięso ślimaka (ugotowane), także u góry przykrywając masłem. Ustawić w kamionkach lub platerach przeznaczonych do podawania ślimaków. Zapiec w piekarniku do zarumienienia się masła.
winniczek z makaronem i kurkami
Składniki: 12 szt. ślimaków konserwowych lub najlepiej świeżych, makaron tagliatelle, 50 g świeżych kurek, śmietana, ćwierć kostki masła, ząbek czosnku, koper, 20 g suszonych pomidorów, 20 g kasztanów, przyprawy do smaku. Sposób przygotowania: Makaron ugotować al dente. Kurki podsmażyć na maśle z cebulą i kasztanami. Podlać śmietaną i dodać makaron. Ślimaki smażyć na maśle z czosnkiem i suszonymi pomidorami, podlać śmietaną. Do dekoracji stosować bazylię.
Ślimaki z kurkami
Autor:Witold Zalewski
Składniki na 4 porcje:
Ślimaki konserwowe 48 szt lub najlepiej świeże,wytrawione
Makaron tagliatelle 400 g
Kurki świeże 250-500 g
¼ masła i ¼ oliwy z oliwek
Czosnek 6 ząbków lub szalotki 3 - 100 g
Koper 20 g
Suszone pomidory 60 g
Kasztany 60 g
Śmietana 12 %/ 100 ml
Przyprawy do smaku pieprz biały,gałka muszkałtowa,szczypta herbs de provance
Ser starty Parmigiano
Sposób przyrządzania:
Makaron ugotować al dente. Świeże kurki podsmażyć na maśle dodając cebulę i kasztany. Wszystko podlewamy śmietaną, redukujemy, następnie dodajemy makaron. Ślimaki smażymy na maśle dodając czosnek i suszone pomidory, podlewamy śmietaną i redukujemy. Na talerzu układamy makaron z kurkami na środku, dookoła ślimaki z pomidorami.Posypać serem. Do dekoracji stosujemy bazylię.
Ślimaki z borowikami
Autor przepisu Witold Zalewski
Składniki:
Borowiki 200 g
Ślimaki 200 g lub najlepiej świeżych
Jajka 10 szt
Białe wino 10 ml
Świeże maliny 200 g
Miód 10 g
Koniak 5 m
Masło 50 g
Ząbki czosnku
Natka pietruszki
Sposób przygotowania:
Ślimaki podsmażyć na maśle z dodatkiem czosnku i pietruszki, oczyszczone borowiki podsmażyć, wszystko ułożyć w metalowej foremce do zapiekania i zalać z kremem z ubitych na parze żółtek i wina. Piec w temperaturze 180°C przez 8 minut. Maliny rozgotować, przetrzeć przez drobne sitko, dodać miód i podlać koniakiem.

3 komentarze:

Unknown pisze...

to prawda slimaki w tych czasach to przysmak...
aby zapobiec wyniczszczenia rabunkowego z natury slimakow helix pomatia czyli naszych winniczkow nalezy zajac sie ich hodowla...
jest tylko jeden mankament aby urosnac do miana pozycji handlowej zajmuje to im okolo 3 lat...
sam jestem hodowca lecz slimakow jadalnych o znacznie krotszym cyklu hodowlanym...
sa to slimaki z rodzaju helix tak jak winniczek lecz cykl hodowlany trwa znacznie krucej 5-7 miesiecy...
GłÓWNE GATUNKI JADALNE
Odmiany jadalne sprzedawane, oraz znajdujące zastosowanie w gastronomii należą do dwóch rodzin.
- rodzina HELICIDAE , rodzaj HELIX
- rodzina ACHATINIDAE , rodzaj ACHATINA.
1. Helix aspersa maxima ( Gros Gris -duży szary). Mięczak ten pochodzi z Afryki Północnej /Maroko - Algieria /różni się od rodzimego ślimaka winniczka ( Helix Pomatia) znacznie krótszym cyklem hodowlanym- rozwojowym, co preferuje go jako zwierze hodowlane.
2. Helix aspersa Muller(Petit Gris-mały szary) Żył w Europie zachodniej , całkowita ochrona gatunku. Obrót handlowy wyłącznie ślimakami z ferm towarowych. Coraz większy popyt ze względu na modę konsumpcji ślimaka mniejszego .
3. Achatina Achatina ( Giant African Land Snails -GALS, zwany również tygrysim)Wszystkie Achatiny(jest ich kilkanaście gatunków)pierwotnie zasiedlały obszar Afryki, oraz wysp wokół tego kontynentu, dziś są rozprzestrzenione wszędzie tam gdzie klimat im na to pozwala, w większości z tych miejsc nie znajdują naturalnych wrogów, i szybko stają się szkodnikami i niepożądanymi elementami środowiska.

www.hodowlaslimaka.webpark.pl
www.snailsdarden.com

Anonimowy pisze...

good points and the details are more precise than elsewhere, thanks.

- Thomas

Anonimowy pisze...

really an eye opener for me.

- Robson